Z uwagi na funkcjonalności i udogodnienia systemu SOLIDWORKS PDM coraz więcej firm wykorzystujących rozmaite formaty plików decyduje się na wdrożenie SOLIDWORKS PDM jako systemu zarządzającego plikami. Ważną do omówienia kwestią jest współpraca systemu SOLIDWORKS PDM z plikami CAD pochodzącymi z różnych systemów – w poniższym artykule pochylimy się nad współpracą SOLIDWORKS PDM z plikami Autodesk Inventor.
SOLIDWORKS PDM świetnie sprawdza się również jako system zarządzający plikami Microsoft Office – co opiszemy w kolejnym artykule.
Integracja z SOLIDWORKS PDM
W środowisku SOLIDWORKS PDM możemy zarządzać plikami Autodesk Inventor zarówno z poziomu programu CAD, jak i z poziomu Eksploratora Windows. Obsługiwane są również starsze wersje Autodesk Inventor.
Podgląd plików
Jedną z podstawowych funkcjonalności SOLIDWORKS PDM jest możliwość podglądu plików – nie inaczej jest z plikami Autodesk Inventor – bez konieczności uruchomienia pliku w programie CAD możemy wyświetlić geometrię modelu, obrócić modelem czy też wykonać proste pomiary geometrii.
Karty plików
Możemy również wyświetlić Kartę Pliku – ‘wizytówkę’ pliku, która skonfigurowana jest w systemie SOLIDWORKS PDM. To jak wygląda dana karta pliku zależy od nas samych – możemy zdefiniować odpowiednie pola, które będą połączone (zmapowane) ze zmiennymi SOLIDWORKS PDM i właściwościami pliku Autodesk Inventor (iProperties). Dzięki temu możliwa jest komunikacja między systemem SOLIDWORKS PDM i plikiem Autodesk Inventor – gdy zajdą zmiany w pliku (np. zmienimy materiał części czy jej geometrię) informacja ta zostanie zapisana na karcie pliku. Podobnie działa to w drugą stronę – dane z systemu PDM mogą być kopiowane na kartę pliku i zaczytywane do iProperties (np. po zatwierdzeniu pliku numer rewizji automatycznie zaczyta się do karty pliku i do samego pliku).
Zarządzanie odniesieniami
Kolejnym atutem SOLIDWORKS PDM jest kontrola odniesień – automatycznie tworzone są Listy Materiałowe, które można modyfikować czy też zapisać do pliku .csv. Listy Materiałowe tworzone w SOLIDWORKS PDM można eksportować do systemów ERP.
Więcej o Listach Materiałowych znajdziecie w poniższych artykułach:
SOLIDWORKS PDM: Efektywne wykorzystanie List Materiałowych (BOM)
Co ważne – SOLIDWORKS PDM panuje nad odniesieniami plików – gdy przeniesiemy komponent lub zmienimy jego nazwę – PDM automatycznie zaktualizuje ścieżkę do komponentu!
Więcej o tej funkcjonalności znajdziecie w poniższym artykule:
SOLIDWORKS PDM – co się stanie, gdy zmienimy lokalizację i nazwę komponentu
Możemy również wykorzystać zakładkę „Gdzie używane” i sprawdzić w jakich projektach wykorzystano dany komponent – jest to szczególnie przydatne w czasie modyfikacji często wykorzystywanych plików – od razu wiemy które projekty trzeba będzie zaktualizować w oparciu o nową wersję elementu.
Dzięki swobodnemu dostępowi do wersji plików w dowolnym momencie możemy pobrać starszą wersję pliku, uruchomić w programie CAD (lub użyć Podglądu) i na przykład w razie potrzeby, na bazie tej starszej wersji, kontynuować pracę nad plikiem.
Wyszukiwanie
SOLIDWORKS PDM jest oparty na relacyjnej bazie danych Microsoft SQL Server Dzięki temu wszystkie operacje bazodanowe odbywają się błyskawicznie. Najlepszym tego przykładem jest wyszukiwanie. Za pomocą wbudowanego w SOLIDWORKS PDM narzędzia do wyszukiwania plików jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie wyszukać znaczną ilość plików:
Skutecznie zarządzaj plikami rozmaitych formatów
SOLIDWORKS PDM pozwala w łatwy sposób uporządkować dokumentacje i nią zarządzać. Dzięki funkcjonalnościom systemu i łatwości użycia jesteśmy w stanie znacznie zredukować czas potrzebny na stworzenie i zarządzanie dokumentacją.