Mapowanie tekstury w SOLIDWORKS Visualize czyli klucz do zwiększenia realizmu tworzonych wizualizacji

HomeRozwiązaniaKomunikacja Techniczna

Mapowanie tekstury w SOLIDWORKS Visualize czyli klucz do zwiększenia realizmu tworzonych wizualizacji

Szanowny Czytelniku! Z pewnością jako dziecko, tak jak i ja, bawiłeś się w grę Znajdź różnice. By przywołać te piękne wspomnienia na początek tego artykułu przygotowałem taką właśnie zabawę (rys. 1a, 1b).

Obraz zawierający ściana, wewnątrz, siedzi, stół Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający ściana, wewnątrz, stół, siedzi Opis wygenerowany automatycznie

Rys. 1a. Wizualizacja manipulatora 3D –

– mapa domyślna UV

Rys. 1b. Wizualizacja manipulatora 3D –

– mapa cylindryczna

 

Szybki rzut oka i od razu jesteśmy w stanie dostrzec różnice. Masywna, szczotkowana podstawa manipulatora zdecydowanie lepiej prezentuje się na zdjęciu z prawej. Szczotkowana tekstura podstawki, na zdjęciu po lewej, jest ukierunkowana chaotycznie, niezgodnie z obróbką rzeczywistego detalu.

Zarówno w SOLIDWORKS (również PhotoView 360) jak i w VISUALIZE wszystkie Wyglądy posiadające tekstury, a przeciągane na geometrię CAD 3D nie będącą prymitywnym kształtem, są domyślnie wyrównywane /mapowane/ do źródłowych powierzchni UV. Nie zawsze daje to dobre rezultaty, dlatego zawsze należy to zweryfikować, i oczywiście w razie potrzeby zmodyfikować.

Obraz zawierający niebo, wewnątrz, żelazko, siedzi Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający zrzut ekranu Opis wygenerowany automatycznie
Rys. 2a. Orientacja tekstury Rys. 2b. Mapowanie w trybie UV

 

Jak widać, orientacja tekstury szczotkowania w trybie UV nie przedstawia rzeczywistego kierunku obróbki tej powierzchni (rys. 2a, 2b). Konieczne jest zatem dobranie prawidłowego trybu mapowania do geometrii tego detalu i finalnego wykończenia powierzchni.

Tutaj TIPS: Modyfikując mapowanie tekstury zawsze warto dopasować moduł renderowania do zasobów i możliwości komputera – należy jednak pamiętać, że każdy z trybów Podgląd, Szybko i Dokładny będą prezentować różny poziom szczegółowości. Wybór Wyglądu (żółte wiaderko) wraz z aktywnym narzędziem Przenieś do manipulacji pozwoli na edycję tekstury (rys. 3).

Rys. 3. Główny pasek narzędzi

Trybów mapowania tekstury jest siedem: UV, Pole, Planarne, Sferyczne, Promieniowe, Cylindryczne i Perspektywiczne. Zadaniem Użytkownika jest dobór odpowiedniego trybu na podstawie kształtu geometrycznego detalu, na który tekstura ta jest nakładana.

Obraz zawierający stół, wewnątrz, siedzi Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający zrzut ekranu Opis wygenerowany automatycznie
Rys. 4a. Orientacja tekstury Rys. 4b. Mapowanie w trybie cylindrycznym

 

Dla kształtu geometrycznego podstawy manipulatora najlepiej nada się tryb Cylindryczny. Kluczowym staje się tutaj uzgodnienie osi cylindra mapy, rozmiaru oraz skali. Tych zmian można dokonać dynamicznie bezpośrednio w obszarze graficznym (rys. 4a) lub wpisując precyzyjne wartości w okienku Palety mapowania tekstury (rys. 4b).

Rys. 5a. Wizualizacja manipulatora 3D Rys. 5b. Wizualizacja manipulatora 3D

 

Podsumowując, ustawienie mapowania tekstury jest kluczowym aspektem definiowania Wyglądu, który bezpośrednio przekłada się na realizm wizualizacji wirtualnego produktu (rys. 5a, 5b).