The Steel Detailer czyli kompleksowe projektowanie konstrukcji stalowych w środowisku SOLIDWORKS

HomeRozwiązaniaProjektowanie

The Steel Detailer czyli kompleksowe projektowanie konstrukcji stalowych w środowisku SOLIDWORKS

SOLIDWORKS to zarówno rodzina wszechstronnych oraz intuicyjnych narzędzi inżynierskich i projektowych, jak i nazwa podstawowego produktu typu CAD 3D należącego do marki SOLIDWORKS. Pomimo faktu, że już w podstawowym pakiecie SOLIDWORKS Standard znajdziemy rozwiązania do projektowania konstrukcji spawanych, to opisywany system CAD szeregowany jest raczej jako narzędzie do przygotowywania projektów z branży mechanicznej.

Pytanie więc, dlaczego nie wykorzystać wszechstronnego i łatwego w obsłudze narzędzia do tworzenia modeli 3D i rysunków 2D, które potrafi obsłużyć wyjątkowo duże i złożone projekty, automatycznie aktualizuje listy materiałów zarówno dla plików złożeń, jak i wieloobiektowych plików części, pomaga w przygotowaniu fotorealistycznych renderingów, a także w niespotykanym dotąd stopniu potrafi otwierać i zarządzać plikami z innych systemów CAD, do projektowania konstrukcji stalowych wraz z pełną dokumentacją warsztatową? Odpowiedź na to pytanie dała firma Quadro Design, która jednocześnie jest twórcą The Steel Detailer, jak i jego użytkownikiem, ponieważ jej podstawowym profilem działalności jest biuro projektowe specjalizujące się przygotowywaniu pełnej dokumentacji wielobranżowej realizowanych projektów.

TSD1 — kopia

Wspomniany już The Steel Detailer (TSD) to dodatek (add-in) do programu SOLIDWORKS CAD, który wzbogaca go o dodatkowe funkcje. Jedną z najważniejszych zalet takiego rozwiązania jest praca na natywnych plikach SOLIDWORKS i w znanym środowisku, dzięki czemu czas, jaki musimy poświęcić na naukę nowego rozwiązania, jest relatywnie krótki. Pozwala to również całkowicie zniwelować granicę pomiędzy branżą mechaniczną i budowlaną (konstrukcyjną), ponieważ obie grupy inżynierów pracują w tym samym programie. Z TSD czas przygotowania projektu hali, etażerki, estakady, pomostu obsługowego lub podpory skraca się kilkukrotnie, a następnie bez zbędnej konwersji w tym samym środowisku mamy możliwość wzajemnego rozmieszczenia elementów zaprojektowanych w SOLIDWORKS z zakresu projektów mechanicznych.

TSD2 — kopiaMenu The Steel Detailer zostało podzielone na 6 zakładek: projekty (zarządzanie, eksport z i import do innych formatów), elementy (belki, słupy, stężenia, wiązary, schody, drabiny, barierki i wiele innych), połączenia (doczołowe, nakładkowe, kotwiące, spawane i skręcane), części (wstawianie, kopiowanie, usuwanie), narzędzia i rysunki (w tym raporty), na których znajdują się wszystkie polecenia, dzięki którym możliwe jest przekształcenie prostego szkicu trójwymiarowego na szczegółową dokumentację wykonawczą i listę materiałową. Wystarczy wskazać naszkicowane odcinki, by w ich miejscu znalazły się belki, kolumny, stężenia, poręcze, balustrady i inne elementy wraz z ich dokumentacją złożeniową i wykonawczą. A skąd te elementy?

TSD dostarczany jest z profilami konstrukcji spawanych zgodnymi z odpowiednimi normami, w tym europejskimi i amerykańskimi. Do tego dodać należy setki gotowych elementów przygotowanych według norm branżowych oraz zgodnie z dobrymi praktykami projektowania. Co jeżeli okaże się, że inwestor zmienił wymogi i konieczna jest zmiana normy, według której powstaje projekt? The Steel Detailer umożliwia konwersję pomiędzy zastosowanymi profilami. Nie można w tym miejscu również zapominać, że dodatek posiada bazę ponad 50 typów połączeń skręcanych, które można oczywiście dostosować do swoich potrzeb, a następnie dodać do biblioteki w celu ponownego wykorzystania.

TSD3Projekt ukończony, co dalej? Mozolne przygotowanie dokumentacji warsztatowej, rysunki złożeniowe i detale? Kolejne tygodnie potrzebne do ukończenia zamówienia? W TSD większość rysunków przygotowuje się jednym kliknięciem myszy. Oferowane są 3 typy dokumentacji rysunkowej, którą można utworzyć automatycznie:

  • Rysunki budowlane, konstrukcyjne, montażowe i złożeniowe,
  • Rysunki wykonawcze detali, węzłów,
  • Rysunki płatwi, stężeń dachowych, oczepów, elementów zimnogiętych, wykrawanych itd.

Końcową fazą każdego projektu jest przygotowanie dokumentacji do realizacji. TSD wspiera inżyniera i na tym etapie, a ponieważ pracuje w oparciu o bazę danych, daje do dyspozycji szybkiego menedżera list materiałowych (elementy cięte, blachy, płaskowniki, materiały) oraz posiada funkcje generowania tabeli tj. tabela kosztów. Tak przygotowane dane możemy wyeksportować do Microsoft Excel, a z rysunków SOLIDWORKS przygotować pliki PDF czy DWG/DXF.

Wszystkie zebrane powyżej właściwości TSD gwarantują najważniejszą z punktu widzenia realizacji projektów cechę: szybkość. Dzięki pracy inżynierów różnych branż w tym samym środowisku możemy zapomnieć o eksportowaniu i importowaniu modeli pomiędzy programami oraz redukujemy ryzyko błędów międzybranżowych. Intuicyjny podział pomiędzy obszarami projektów pozwala zaoszczędzić czas na poszukiwaniu odpowiednich plików, a automatyczne porządkowania pozwala odnaleźć się w nawet najbardziej rozbudowanych projektach. Automatyzacja w tworzeniu dokumentacji wykonawczej i złożeniowej, menedżer list materiałowych oraz menedżer projektów przyśpieszą z kolei czas przygotowania dokumentacji do wydruku i realizacji, by projektant mógł skupić się na realizacji nowego zamówienia.

Jeżeli zebrać przedstawione fakty razem, to okazuje się, że The Steel Detailer to brakujące ogniwo w dotychczasowym portfolio SOLIDWORKS, by w jednym środowisku przygotować kompletną dokumentację wielobranżową. Razem z SOLIDWORKS (projekty mechaniczne, arkusze blachy, trasy rurowe, kablowe, wentylacyjne, przewody elektryczne itd.), SOLIDWORKS Simulation (obliczenia statyczne i dynamiczne), SOLIDWORKS Electrical (schematy i ich realizacja w przestrzeni 3D), SOLIDWORKS Visualize (fotorealistyczne wizualizacje), SOLIDWORKS PDM (zarządzanie dokumentacją, wersjonowanie, rewizjonowanie, obiegi dokumentacji zgodne z ISO, błyskawiczne wyszukiwanie) oraz z pozostałymi produktami z rodziny SOLIDWORKS The Steel Detailer pozwala nam przygotować projekt od koncepcji programowo – przestrzenną, przez projekty wykonawcze, kolejne rewizje, aż po dokumentację powykonawczą, a to wszystko na sparametryzowanych i wzajemnie powiązanych modelach niezależnie od branży projektowej.