Jak zdefiniować rozmiar gwintu w adnotacjach w SOLIDWORKS?

HomeRozwiązaniaProjektowanie

Jak zdefiniować rozmiar gwintu w adnotacjach w SOLIDWORKS?

Praca na dużych złożeniach nie raz jest wyzwaniem dla naszego sprzętu pod względem wydajnościowym. Z tego powodu zaleca się wykorzystywać funkcje programu, które zwracają ten sam rezultat, lecz nie obciążają zasobów komputera.
Dobrą praktyka w pracy z oprogramowaniem CAD jest zrezygnowanie z generowania pełnej geometrii gwintów w modelach CAD, na rzecz naniesienia adnotacji występowania gwintu w danym miejscu.

Adnotacje rozmiarów gwintów

Oprogramowanie SOLIDWORKS CAD 3D korzysta z podstawowych standardów odnośnie wymiarowania gwintów, m.in.: ANSI Inch, ANSI Metric, ISO, DIN. Standardowo większość rozmiarów gwintów z powyższych standardów kończy się na rozmiarze M64 (jeśli rozpatrujemy gwinty metryczne).

Wymiary gwintów w SOLIDWORKS CAD 3D

Jak dodać gwint w innym rozmiarze?

Jak dodać gwint w innym rozmiarze?

Jeśli chcesz dodać adnotację oznaczenia gwintu, którego rozmiar jest większy niż M64, skorzystaj z kreatora otworów.

Konfiguracja w Kreatorze otworów

W pierwszej zakładce „1 – Kreator otworów” należy znaleźć interesujący nas standard, przejść do zakładki Otwór z gwintem -> Otwór gwintowany. Następnie przy pomocy narzędzia „Dodaj nowy rozmiar” wstawić do zestawienia rozmiar dla naszego gwintu.

Dodanie nowego rozmiaru gwintu

Ustalanie nowego rozmiaru gwintu

Po uzupełnieniu wszystkich pół i kliknięciu OK, nasze nowe wystąpienie zostanie dodane do zestawienia gwintów.

Nowy rozmiar gwintu

Dodatkowo, aby rozmiar dodany do zestawienia był widoczny w liście rozwijalnej przy dodawaniu adnotacji, dane dotyczące tego rozmiaru muszą znajdować się również w zakładce „Dane gwintu”.

Zakładka - Dane gwintu

Po dokonaniu zmian w Kreatorze należy upewnić się, że zmiany zostaną zapisane. Kliknij ikonę dyskietki w lewym górnym rogu kreatora.

Zapisanie zmian w Kreatorze

Jeśli chcesz dodać swoje wystąpienia rozmiarów gwintów dla danego standardu, należy dodać informacje zarówno w zakładce „Dane gwintu” jak i „Rozmiary”, aby móc później nanosić je na model.

Dodanie wystąpienia rozmiarów gwintów dla danego standardu

 

Gwint

Więcej odnośnie gwintów przeczytacie w naszym w artykule.