CAMWorks głównym dodatkiem wspomagającym proces wytwarzania w SOLIDWORKS

HomeRozwiązaniaWytwarzanie

CAMWorks głównym dodatkiem wspomagającym proces wytwarzania w SOLIDWORKS

W czasie sesji generalnej SOLIDWORKS World 2016 w Dallas, CAMWorks został wybrany spośród wielu dodatków CAM do SOLIDWORKS i zaprezentowany jako Model Based Manufacturing. Fakt ten nie dziwi, biorąc pod uwagę bardzo mocne partnerstwo między Dassault Systemes, a Geometric Technology – producentem CAMWorksa.

[divider]
12687880_1003304773041298_1528774153769945403_n

Prezentacja Model Based Manufacturing na SOLIDWORKS World 2016

[divider]

CAMWorks był pierwszym w pełni zintegrowanym i dedykowanym narzędziem CAM do SOLIDWORKS. Wykorzystuje jego geometrię i środowisko. Dodatkowo, Geometric jest pierwszym Złotym Partnerem SOLIDWORKS w dziedzinie CAM. Posiada dystrybutorów w 40 krajach, w których łącznie aktywnych jest ponad 33 tysiące licencji na ten produkt w branżach począwszy od drewnianej, przez komputerową, motoryzacyjną, aż po kosmiczną.

Rok temu, w czasie SOLIDWORKS World 2015 zaprezentowany został „ekosystem” SOLIDWORKS Model Based Definition, który jest środowiskiem wytwarzania zakładającym projektowanie oraz tworzenie technologii produktu bez konieczności tworzenia dokumentacji 2D (praca w oparciu o dostarczone dane 3D). Ma to zapewnić zmniejszenie kosztów i wyeliminować potrzebę drukowania projektów na papierze. Dodatkowo, bardzo oszczędza to czas projektanta. Obecnie SOLIDWORKS MBD rozwinął się i na „ekosystem” składa się min. przedstawiony na tegorocznym SOLIDWORKS World 2016 – Model Based Manufacturing. Jest on częścią MBD odpowiedzialną za tworzenie konkretnego procesu wytwarzania. Wykorzystuje on nie tylko geometrię modelu, ale też dane tekstowe w nim zawarte takie jak np. tolerancje wymiarów. Korzysta z wirtualnego prototypowania, gdzie symulacja obróbki odbywa się na naszym komputerze a nie na fizycznych obiektach, co zmniejsza koszty w razie wystąpienia błędów technologicznych lub kolizji np. narzędzia z elementem. Jako podstawę działania MBM wykorzystany został właśnie CAMWorks.

[divider]MBM2

Źródło: http://blogs.solidworks.com/solidworksblog/2016/02/exploring-benefits-solidworks-design-manufacturing-ecosystem.html

[divider]

Nowością w CAMWorks 2016 będzie obróbka z uwzględnienie tolerancji. Dzięki temu nie będzie trzeba zmieniać ręcznie wymiarów do ścieżek. Tolerancje są automatycznie pozyskiwane z modelu (również w złożeniach). Zmniejsza to prawdopodobieństwo, że niewielki błąd zmiany wymiaru w jednym miejscu sprawi, że cały element będzie nieprzydatny. Program dodaje operacje by otrzymać wymaganą dokładność, jak widać na załączonym obrazku.

Wśród nowości 2016 pojawił się również dodatek –  NESTINGWorks (dawny CAMWorks Nesting) służący do automatycznego zoptymalizowania ułożenia elementów do wycięcia na arkuszu. Ma on zastosowanie nie tylko do CAMWorksa, ale również do SOLIDWORKS (szczególnie przydatne w pracy z blachami) i jest z nim całkowicie zintegrowany.

Pomimo istnienia wielu programów typu CAM współpracujących z SOLIDWORKS, Dassault Systemes wspiera produkt firmy GEOMETRIC, wymieniając ją na pierwszym miejscu na swojej stronie w zakładce Partner Products/Joint Customer Success Stories, dodatkowo, jak wspomniane było wyżej, z certyfikatem GOLD. Dlatego też, CAMWorks był jedynym produktem CAM przedstawionym na SOLIDWORKS World 2016.