BatchPrint – Wsadowy wydruk dokumentacji projektowej w SOLIDWORKS

HomeRozwiązaniaDodatki

BatchPrint – Wsadowy wydruk dokumentacji projektowej w SOLIDWORKS

Jednym z istotnych etapów projektowania w programie SOLIDWORKS jest przygotowanie dokumentacji płaskiej nierozłącznie powiązanej z projektowanym modelem. Mimo, iż co raz chętniej odchodzi się od dokumentacji papierowej, co jest uwarunkowane różnymi czynnikami, nadal jej przygotowanie jest ważnym aspektem projektowania. Proces przygotowania dokumentacji do wydruku, jak wynika z doświadczenia jest czasochłonny, poszczególne arkusze należy posegregować i wydrukować ręcznie na dedykowanych drukarkach przez co nader często zdarzają się pomyłki. By sprostać ciągle rosnącym wymaganiom użytkowników SOLIDWORKS przygotowaliśmy dodatek znacznie upraszczający ww. czynności.

 

Dodatek uruchamiamy klikając w SOLIDWORKS Menu „Narzędzia” -> „Druk wsadowy” lub przyciskiem z paska narzędzi , oczywiście uprzednio otwieramy złożenie lub rysunek od którego chcemy rozpocząć proces wydruku.

Program automatycznie wyszuka nam wszystkie zależne arkusze i wyświetli je w postać listy. Wyszukiwanie arkuszy rysunków odbywa się według wcześniej zdefiniowanych ustawień.

Listę rysunków możemy określić na podstawie:

 • odniesień (referencji) modelu,
 • tabeli BOM znajdującej się na głównym rysunku.

Tak wygenerowaną listę możemy posortować zgodnie z wymaganiami:

 • W pierwszej kolejności rysunki ze złożeń wg odniesień,
 • W pierwszej kolejności rysunki ze złożeń alfabetycznie,
 • W pierwszej kolejności rysunki z części wg odniesień,
 • W pierwszej kolejności rysunki z części alfabetycznie,
 • W pierwszej kolejności rysunki ze złożeń oraz części, następnie z podzłożeń oraz części

Należy pamiętać, iż kolejność na liście rysunków zgodna jest z kolejnością wydruków wysłanych do poszczególnych drukarek.

Nie zawsze wszystkie zebrane rysunki są nam potrzebne w formie papierowej, dzięki konfigurowalnym regułom filtrowania (wykluczania i uwzględniania) automatycznie zawęzimy listę wydruków. Reguły te możemy oprzeć na wartości (ciągu tekstowym) zawartym w:

 • nazwie pliku,
 • nazwie arkusza rysunku,
 • właściwości dostosowanej rysunku,
 • właściwości dostosowanej komponentu, z którego powstał rysunek.

Dodatek automatycznie dla każdego wyszukanego arkusza rysunku przypisze dedykowaną drukarkę zgodnie z formatem, wg. ustawień. Jeśli dany arkusz nie będzie posiadał przypisanej drukarki zostanie przypisana drukarka domyślna. Drukarkę możemy przypisać także dla niestandardowych formatów o określonych rozmiarach arkusza.

Zawartość listy znalezionych rysunków (arkuszy) można modyfikować zgodnie z oczekiwaniami. Możemy ręcznie pominąć lub uwzględnić wybrany arkusz lub dokument rysunkowy, zwiększyć ilość drukowanych kopii czy wybrać odpowiednią drukarkę.

Tak przygotowaną listę rysunków jednym kliknięciem wyślemy do dedykowanych drukarek.

Program jest ciągle rozwijany, na bieżącą uwzględniamy propozycję wnoszone przez użytkowników. Jeśli jesteś zainteresowany zaimplementowaniem dodatku u siebie, skontaktuj się z nami na adres office@solidexpert.com.