3D Markup – Nowa metoda komunikacji w zespole

Home3DEXPERIENCE

3D Markup – Nowa metoda komunikacji w zespole

Aktualizacja: grudzień 2023

Wielokrotnie współpracując z grupą konstruktorów pojawia się potrzeba podzielenia informacjami, czy zwykłym znalezieniem błędu w części którą projektuje współpracownik. Jak do tej pory był to proces, który wymagał naszego wysiłku. Zmuszeni byliśmy do stworzenia zrzutu ekranu, przerobienie go w programie graficznym, dodanie adnotacji czy opisu naszych uwag, a następnie stworzenie i wysłanie maila.

Przez uciążliwość tego procesu zostało stworzone narzędzie, które w prosty i szybki sposób nam w tym pomoże. 3D Markup jest idealną aplikacją do tego zadania, znajdującą się w platformie. Możemy za niego pomocą tworzyć opisy złożeń, rysunków oraz części. Procedura polega na otworzeniu pliku w oknie aplikacji, a następnie stworzenie opisu problemu przy pomocy prostych narzędzi. Pozwala nam również na wykonanie prostych prezentacji w formie slajdów.

 

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie

W aplikacji możemy otworzyć nie tylko same pliki CAD, ale również dokumenty jak i np. wyniki symulacji.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, oprogramowanie, Strona internetowa

Opis wygenerowany automatycznie

Po wybraniu pliku, aplikacja 3D Markup pozwala nam na stworzenie Markupu (1) czyli prezentacji wraz z odnośnikami i opisami, przekroju (2), daje nam możliwość porównania geometrii dwóch modeli (3) oraz pozwala nam na zmierzenie modelu (4).

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Karmin, design

Opis wygenerowany automatycznie

Tworzenie markupu rozpoczyna się od podania nazwy jak i opisu. Następnie pojawi nam się okno w którym możemy dodawać nasze adnotacje, takie jak strzałki (3), zaznaczenie obszaru (4) oraz dodawanie tekstu (4). Jeżeli jeden rzut na model to za mało możemy dodać kolejny slajd (1), do którego mamy łatwy dostęp z lewej strony ekranu (2). Takie rozwiązanie pozwala na szczegółowe opisanie elementu.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, diagram, Karmin

Opis wygenerowany automatycznie

Jeżeli chcemy porównać ze sobą modele w rewizji A i B, ta aplikacja jest do tego idealnym narzędziem. Po wczytaniu elementu i wybraniu opcji porównania geometrii, wybieramy rewizje modelu z którym ma zostać porównany aktualny. Poniżej przedstawiony jest przypadek jak wygląda wynik takiego porównania dla modelu w dwóch rewizjach.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

3D Markup daje nam możliwość wyświetlania kreskowania przekrojów. Należy pamiętać, że kreskowanie jest czysto kosmetyczne i nie mają związku z materiałem przyciętej geometrii. Jednakże, wprowadzenie tego elementu kosmetycznego zdecydowanie ułatwia wizualizacje przekroju, poprzez lepsze wyróżnienie przyciętych powierzchni od regularnych.

Obraz zawierający tekst, oprogramowanie, Strona internetowa, Ikona komputerowa

Opis wygenerowany automatycznie

Aplikacja pozwala również na wyświetlanie miniatur przedstawiających podgląd wybranych przez użytkownika slajdów w wynikach wyszukiwania dla uwag, czy podglądów obiektów wygenerowanych z aplikacji 3D Markup, Design Review oraz Design Validation. Dzięki temu, użytkownicy mogą zobaczyć czego dotyczy dana uwaga, bez konieczności otwierania jej.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Strona internetowa, Reklama internetowa

Opis wygenerowany automatycznie

Wykorzystanie tej aplikacji daje nam możliwość porównywania modeli, przeglądania dokumentacji oraz dokonywania adnotacji bez konieczności otwierania oprogramowania CAD. Co w zdecydowany sposób może zaoszczędzić nam dużą ilość czasu oraz umożliwi przeglądanie proponowanych zmian przez osoby, które nie posiadają odstępu do oprogramowania CAD.

Zachęcam przy okazji do lektury pozostałych naszych artykułów w temacie Platformy 3DEXPERIENCE: https://solidmania.com/kategoria/rozwiazania/3dexperience/