3D Markup – Nowa metoda komunikacji w zespole

Home3DEXPERIENCE

3D Markup – Nowa metoda komunikacji w zespole

Współpracując z grupą konstruktorów wielokrotnie pojawia się potrzeba podzielenia informacjami, czy znalezieni błędu w części, którą projektuje współpracownik. Jak do tej pory był to proces, który wymagał naszego wysiłku. Zmuszeni byliśmy do stworzenia zrzutu ekranu, przerobienie go w programie graficznym, dodanie adnotacji czy opisu naszych uwag, a następnie stworzenie i wysłanie maila.

Przez uciążliwość tego procesu zostało stworzone narzędzie, które w prosty i szybki sposób nam w tym pomoże. 3D Markup jest idealną aplikacją do tego zadania, znajdującą się na platformie w roli Collaborative Industry Innovator. Możemy za jej pomocą tworzyć opisy złożeń, rysunków oraz części. Procedura polega na otworzeniu pliku w oknie aplikacji, a następnie stworzenie opisu adnotacji przy pomocy prostych narzędzi. Pozwala nam również na wykonanie prezentacji w formie slajdów.

W aplikacji możemy otworzyć nie tylko same pliki CAD, ale również dokumenty jak i np. wyniki symulacji.

Po wybraniu pliku, aplikacja pozwala nam na stworzenie Markupu (1) czyli prezentacji wraz z odnośnikami i opisami, przekroju (2), daje nam możliwość porównania geometrii dwóch modeli (3) oraz pozwala nam na zmierzenie modelu (4).

Tworzenie uwagi rozpoczyna się od podania nazwy jak i opisu. Następnie pojawi nam się okno, w którym możemy dodawać nasze adnotacje, takie jak strzałki (3), zaznaczenie obszaru (4) oraz dodawanie tekstu (4). Jeżeli jeden rzut na model to za mało możemy dodać kolejny slajd (1), do którego mamy łatwy dostęp z lewej strony ekranu (2). Takie rozwiązanie pozwala na szczegółowe opisanie elementu.

Obraz zawierający tekst Opis wygenerowany automatycznie

Jeżeli chcemy porównać ze sobą modele w rewizji A i B, ta aplikacja jest do tego idealnym narzędziem. Po wczytaniu elementu i wybraniu opcji porównania geometrii, wybieramy rewizje modelu z którym ma zostać porównany aktualny. Poniżej przedstawiony jest przypadek jak wygląda wynik takiego porównania dla modelu w dwóch rewizjach.

Obraz zawierający tekst Opis wygenerowany automatycznie

Wykorzystanie tej aplikacji daje nam możliwość porównywania modeli, przeglądania dokumentacji oraz dokonywania adnotacji bez konieczności otwierania oprogramowania CAD. Co w zdecydowany sposób może zaoszczędzić nam dużą ilość czasu oraz umożliwi przeglądanie proponowanych zmian przez osoby, które nie posiadają odstępu do oprogramowania CAD.

Zachęcam przy okazji do lektury pozostałych naszych artykułów w temacie Platformy 3DEXPERIENCE: https://solidmania.com/kategoria/rozwiazania/3dexperience/