Procesor dla SOLIDWORS – czym kierować się przy wyborze

HomeSprzętStacje robocze

Procesor dla SOLIDWORS – czym kierować się przy wyborze

Intel Core, a może Xeon, w tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Podstawowe informacje na temat procesorów Intel Core i Intel Xeon

Jak wiemy na rynku mamy dostępnych klika serii procesorów, do najpopularniejszych należą serie Intel Core i3, i5, i7 i nowa seria i9 oraz seria Intel Xeon. Procesory linii Core od początku były projektowane pod kątem zastosowania w komputerach klasy PC oraz mobilnych – laptopach, natomiast seria Xeon jest serią montowaną w serwerach.

Seria i7 vs. nowa seria i9

Do tej pory seria i7 oferowała nam układy korzystające z ośmiu, dziesięciu rdzeni, dzięki czemu byliśmy w stanie zakupić urządzenie, które sprosta każdemu zadaniu, jednakże od pewnego czasu na rynku pojawiła się nowa seria – seria i9. Seria dedykowana jest inżynierom – projektantom oraz najbardziej wymagającym graczom. W serii tej mamy dostępne bowiem procesory posiadające nawet osiemnaście fizycznych rdzeni(!).
Intel Core i9 został przygotowany tak by sprostał wysokim wymaganiom specjalistycznych programów, których używają inżynierowie, procesory te mogą pochwalić się największą w rodzinie liczbą fizycznych rdzeni, pełną wielowątkowością oraz doskonałymi parametrami technicznymi.

Procesory serii Xeon są wykonywane z najlepszych jakościowo elementów, a ich budowa zakłada ciągłą pracę pod wysokim obciążeniem, bez wyłączania, czy też niepożądanych przestojów w pracy. Procesory Core z założenia zakładają normalną pracę biurową na komputerze, a co za tym idzie, łatwo jest wywnioskować, że pierwszą różnicą miedzy tymi dwoma seriami jest żywotność procesorów.

Układ graficzny

Kolejną różnicą, która się rzuca w oczy to układ graficzny, jak wiemy w serii Core mamy wbudowany układ graficzny, który w większości normalnych zastosowań wystarczy nam do codziennej pracy, w większości procesorów Xeon nie ma wbudowanego układu graficznego, gdyż w serwerach nie jest on potrzebny. No dobrze, ale co to oznacza dla nas? Decydując się na budżetową stację roboczą, mamy możliwość zakupu procesora z zintegrowaną kartą graficzną, która będzie wspierana przez oprogramowanie służące do projektowania. Wybór ten pozwoli nam zrezygnować z dodatkowej karty graficznej.

Pamięć ECC

Porównując te dwie serie nie możemy zapomnieć o najważniejszej rzeczy – możliwości obsługi pamięci z technologią ECC, ale co to takiego? Pamięć ECC (ang. Error Correction Code) – pamięć RAM wyposażona w rozszerzoną szynę danych oraz system kodowania korekcyjnego polegający na wysyłaniu nadmiarowych danych kontrolnych, umożliwiający korygowanie błędów polegających na przekłamaniu jednego lub dwóch bitów. Pamięć ECC potrafi również w pewnym zakresie „naprawić” informację dzięki wykorzystaniu przesłanych nadmiarowych danych. Dlaczego o tym wspominam? A no dlatego, że większość procesorów serii Core nie obsługują pamięci z technologią ECC, natomiast procesory serii Xeon mają wbudowaną taką funkcję. Pamiętać również musimy o tym, że po zdecydowaniu się na taki typ pamięci musimy sprawdzić czy nasza płyta główna, chipset oraz BIOS wspierają tą technologię. W przeciwnym wypadku zakup takiej pamięci będzie bezużyteczny – pamięć nie będzie działać.
Rozwiązanie to zapewnia większą stabilność naszego systemu w porównaniu z zwykłymi pamięciami RAM, ale to w teorii, bo w praktyce i tak większość z nas korzysta z niestabilnego oprogramowania, a co za tym idzie stosowanie takiej pamięci nie ma w ogóle sensu. Inaczej sprawa się ma jeśli chodzi o mocno zaawansowane programy. W przypadku projektantów zastosowanie takiej pamięci jest jak najbardziej uzasadnione i mimo tego, że spadek wydajności tego typu pamięci oscyluje na poziomie 1-2% względem zwykłej, to i tak zalecamy wybranie pamięci ECC. W momencie, gdy zwykła pamięć popełni błąd – to całe nasze końcowe obliczenia będą błędne. Inaczej jest w przypadku pamięci ECC. Pamięć ta skoryguje błędne wartości i wynik końcowy będzie poprawny.

Wiele procesorów? Dlaczego nie!

Kolejną zaletą serii Xeon jest możliwość przystosowania pracy w środowisku dwu-,  a nawet więcej procesorowych. Oznacza to, że w przypadku wysokich wymagań sprzętowych możemy zastosować w naszej maszynie dwa lub więcej procesorów, tak by sprostała wymaganiom jakie jej stawiamy.

No dobrze, ale jak to ma się do pracy w SOLIDWORKS?

Wielowątkowość i taktowanie a SOLIDWORKS

SOLIDWORKS działa kaskadowo, korzystając w większości zadań z jednego rdzenia, zatem przy samym projektowaniu o wiele bardziej wydajna jest jednostka o wysokim taktowaniu niż jednostka o większej ilości rdzeni i wątków.
Inaczej sprawa się ma w przypadku SOLIDWORKS Simulation. Podczas symulacji wykorzystywane są przeważnie wszystkie wątki, a co za tym liczba rdzeni i wątków ma już większe znaczenie. Jednakże proces uwspółbieżnienia obliczeń nie jest procesem liniowym (dwukrotnie więcej wątków nie spowoduje ono dwukrotnego zmniejszenia czasu obliczeń) – a co za tym idzie powyżej 6 fizycznych rdzeni raczej nie odczujemy dużego spadku czasu operacji.

Podsumowując

Klienci, którzy planują pracę na dużej ilości złożeń i pracę pod ciągłym obciążeniem, powinni wybrać stacje robocze wyposażone w procesory serii Xeon, po to by ich praca była stabilna, a komputery radziły sobie bez przeszkód z skomplikowanymi obliczeniami.
Dla klientów, którzy będą wykorzystywać komputery do normalnej pracy, zalecamy wybór procesorów serii Core, procesory te będą bardziej wydajne i lepiej się sprawdzą w normalnej pracy, nie tylko w SOLIDWORKS, ale również innych programach.