Ostrzeżenie SOLIDWORKS PDM Resource Monitor – obiekty GDI

HomeRozwiązaniaZarządzanie

Ostrzeżenie SOLIDWORKS PDM Resource Monitor – obiekty GDI

Posiadacze SOLIDWORKS PDM w wersji 2019 i wyższej mogą zaobserwować pojawiający się komunikat o niskich zasobach GDI przy intensywnej pracy w systemie. Treść komunikatu została przedstawiona poniżej:

Co to są obiekty GDI ?

Obiekty GDI (Graphic Device Interface) są odpowiedzialne za przedstawianie obiektów graficznych. Każda otwarta aplikacja, bądź okienko Windows zużywa nasze zasoby GDI. Domyślnie każdy proces ma ustawiony odgórny limit na wykorzystanie obiektów, wynosi on 10 000 GDI. Jeśli z jakiegokolwiek powodu ten limit zostanie przekroczony okienko aplikacji może stać się niestabilne i nastąpi samoczynne zamknięcie. W przypadku SOLIDWORKS PDM, z każdym kolejnym otwartym oknem zużywamy zasoby GDI. Przy zbyt wielu otwartych oknach SOLIDWORKS PDM może się nam samoczynnie zamknąć.

Limit dla obiektów GDI dotyczy każdej aplikacji działającej w systemie Windows. Miedzy innymi pisaliśmy już o tym jak zmienić limit obiektów GDI przy okazji intensywnej pracy w SOLIDWORKS:

Jak rozwiązać problemy z Resource Monitor – Obiekty GDI

W niniejszym artykule opisze zachowanie systemu PDM w podobnej sytuacji oraz podamy alternatywne rozwiązania.

Typy powiadomień

Przy domyślnych ustawieniach systemu limit obiektów GDI na aplikacje wynosi 10 000. Gdy liczba użytych obiektów osiągnie 8500 SOLIDWORKS PDM powinien ostrzec nas poniższym powiadomieniem:

Rozwiązanie

W momencie pojawienia się ostrzeżenia powinniśmy ograniczyć ilość otwartych okienek explorera w celu zmniejszenia ilości wykorzystanych obiektów GDI. Gdyby ilość obiektów GDI nie zmniejszyła się po zamknięciu otwartych okien, należy zweryfikować poprawność instalacji samego sytemu i/lub wykonać restart Eksploratora Windows lub komputera.

Gdy wszystko wróci do normy SOLIDWORKS PDM poinformuje nas o tym komunikatem:

W przypadku, gdy zignorujemy pierwsze ostrzeżenie przy 8500 GDI i otworzymy dodatkowe okienka po przekroczeniu 9000 GDI, pojawią się ostrzeżenie które pokazano na początku artykułu.

Jak określić ilość obiektów GDI?

Załóżmy, że chcemy mieć możliwość monitorowania ilości zużytego GDI przez nasz proces. Aby uzyskać taką możliwość należy włączyć MENADŻER ZADAŃ, przejść do zakładki SZCZEGÓŁY i jeśli nie jest widoczny parametr Obiekty GDI to prawym klawiszem, klikając na nagłówek tabeli, wybrać opcję WYBIERZ KOLUMNY.

Po pojawieniu się okna odnaleźć Obiekty GDI i zaznaczyć checkbox obok.

Wspomniany mechanizm ostrzegania użytkownika pozwala nam zabezpieczyć pracę w systemie i nie należy go ignorować. Jeśli w trakcie pracy w systemie, aplikacja osiągnie limit obiektów GDI zostanie automatycznie zrestartowana przez system Windows. Jeśli w tym czasie będziemy wykonywać operacje w przechowalni, np. będziemy wykonywać zmianę stanu dla grupy plików, może dojść do sytuacji, że operacja nie zostanie zakończona prawidłowo.

W razie potrzeby dodatkowego kontaktu w tej lub innej sprawie technicznej, zachęcamy do zarejestrowania swojego zgłoszenia na stronie https://pomoc.solidexpert.com/.