Jak przyspieszyć proces podmiany adnotacji? Poznaj opcję „Znajdź i zamień”

HomeRozwiązaniaProjektowanie

Jak przyspieszyć proces podmiany adnotacji? Poznaj opcję „Znajdź i zamień”

W codziennej pracy konstruktora nierzadko bywają sytuacje, kiedy potrzebuje on edytować elementy tekstowe związane z dokumentacją techniczną zarówno rysunkową (2D) jak również przestrzenną (3D), takie jak: teksty w tabelach, adnotacje, odnośniki, symbole, wymiary itp. Równie często zachodzi potrzeba szybkiej i zautomatyzowanej podmiany danego tekstu na inny. SOLIDWORKS posiada narzędzie, które realizuje ten proces w sposób szybki, intuicyjny i w pełni automatyczny.

Narzędzie o którym mowa nazywa się „Znajdź i zastąp adnotacje” i można je znaleźć wybierając kolejno do: Narzędzia->Znajdź/Modyfikuj-> Znajdź i zastąp adnotacje.

W jaki sposób korzystać z narzędzia Znajdź i zastąp adnotacje?

Załóżmy scenariusz, że przygotowaliśmy dokumentację płaską dotyczącą projektowanej przez nas maszyny. Mamy na niej tabelę z wyszczególnioną listą materiałową. W jednej z trzech kolumn, znajduje się informacja dotycząca miejsca przechowywania danego elementu składowego maszyny, a zatem Hala nr.1 lub Magazyn Półwyrobów.

Nadchodzi jednak taki dzień, kiedy okazuje się, że detale z hali nr. 1 zostały przeniesione do magazynu surowców i od tej pory będą tam przechowywane. Zadaniem konstruktora jest zaktualizowanie tabeli rysunkowej o zmianę lokalizacji danych części.

W takiej sytuacji najszybszym sposobem na podmianę lokalizacji konkretnych elementów z listy BOM jest skorzystanie ze wspomnianej operacji Znajdź i zastąp adnotacje.

Po wybraniu tego narzędzia, należy wpisać w polu „Znajdź” tekst, który zamierzamy podmienić, a następnie w polu „Zastąp przez” zawrzeć tekst docelowy.

Następnie należy wybrać opcje podmiany a także jakiego typu adnotację zamierzamy podmieniać spośród dostępnych opcji:

Uwaga, w przypadku tabel, podmiana może zachodzić tylko dla rysunków i tylko dla wybranych typów tabel:

  • Ogólne tabele
  • Tabele otworów. (Edytowalny jest tylko wiersz nagłówka oraz dostosowane kolumny.)
  • LM. (Za wyjątkiem opartych na Excel.)
  • Tabele poprawek
  • Listy elementów konstrukcji spawanej

W kolejnym kroku wystarczy kliknąć polecenie „Znajdź następny” a następnie „Zastąp” w celu pojedynczej podmiany adnotacji lub też szybciej „Zastąp wszystko”.

Obraz zawierający tekst Opis wygenerowany automatycznie

Program natychmiast podmienia wszystkie wskazane do podmiany adnotacje w tabeli, wybranym przez nas tekstem. Sygnalizuje również właściwie wykonane zadanie – komunikatem.

Korzystanie z tego narzędzia w istotny sposób może przyspieszyć proces podmiany adnotacji przez konstruktora. Warto korzystać z tego typu narzędzi, których w SOLIDWORKS nie brakuje, w celu zminimalizowania niepotrzebnej, całkowicie niekreatywnej pracy konstruktora, a co za tym idzie w celu oszczędzania czasu pracy.