Aktualizacja systemu Windows – problem z wydajnością SOLIDWORKS i kartą graficzną

HomeSprzęt

Aktualizacja systemu Windows – problem z wydajnością SOLIDWORKS i kartą graficzną

Częstym problemem pojawiającym się wśród użytkowników SOLIDWORKS jest spadek wydajności programu po aktualizacji systemu. Jeśli SOLIDWORKS wyłącza się podczas pracy, okno graficzne zacina się podczas obrotu to poniżej znajdziesz rozwiązanie tego problemu.

Podmiana sterownika karty graficznej na certyfikowany

Aktualizacje systemu Windows zmieniają sterownik na najnowszy nie patrząc na jego kompatybilność z programami, w tym i z SOLIDWORKS’em. Aby z powrotem zainstalować certyfikowany sterownik należy:

1.  W Menu Start odnaleźć w Narzędziach SOLIDWORKS program SOLIDWORKS Rx i uruchomić go:

Rys. 1. Narzędzia SOLIDWORKS

2. W SOLIDWORKS Rx przechodzimy do drugiej zakładki – Diagnostyka i klikamy ‘Odśwież’. Następnie klikamy w link do strony producenta:

Rys. 2. SOLIDWORKS Rx

3. Na stronie producenta wypełniamy informacje odnośnie naszego komputera i karty graficznej i pobieramy sterownik:

Rys. 3. Pobieranie sterownika

4. Następnie odnajdujemy pobrany sterownik i uruchamiamy go przy użyciu prawego przycisku myszy z opcją ‘Uruchom jako administrator’. Później określamy ścieżkę instalacji i otwiera się Instalator NVIDIA. W pierwszym oknie należy zapoznać się z Umową licencyjną i kliknąć ‘Zgadzam się, kontynuuj’:

Rys. 4. Instalator NVIDIA I

5. Na kolejnej stronie wybieramy pole wyboru przy instalacji Niestandardowa (zaawansowana):

Rys. 5. Instalator NVIDIA II

6. Później wybieramy pole ‘Wykonaj czystą instalację’ – usuwa ona całkowicie obecny sterownik i instaluje nowy.

Rys. 6. Instalator NVIDIA III

7. Następuje przygotowanie instalacji, usuwanie poprzedniej wersji i instalacja sterownika. Po zakończeniu instalacji klikamy ‘Zakończ’. Teraz sterownik pozwoli nam na wydajną pracę.

Rys. 7. Instalator NVIDIA IV

Po powyższym zabiegu nasz sterownik będzie kompatybilny zarówno z kartą graficzną jak i z programem SOLIDWORKS.

Panel sterowania NVIDIA

Aktualizacje systemu Windows mogą także zmienić ustawienia naszej karty graficznej i SOLIDWORKS oraz innych programów, dla których kupiliśmy kartę NVIDIA, zaczną one korzystać z karty zintegrowanej. Objawia się to „zacinaniem” okna graficznego przy obrocie modelu oraz spadkiem wydajności wyświetlania w oknie graficznym, a także długim włączaniem programu i jego częstym „zacinaniem”. Aby zaradzić tej sytuacji należy:

1. Kliknąć prawym przyciskiem myszy na pulpicie i odnaleźć Panel sterowania NVIDIA.

Rys. 8. Menu z PPM

2. W Panelu sterowania nasza kartą graficzną odnajdujemy sekcję ‘Zarządzanie ustawieniami 3D’. W zakładce ‘Ustawienia globalne’ wybieramy „Dassault Systems CATIA – compatible’ i jako preferowany procesor graficzny – ‘Procesor NVIDIA o dużej wydajności’.

Rys. 9. Panel sterowania NVIDIA I

3. Następnie przechodzimy do zakładki ‘Ustawienia programu’. W rozwijanym menu odnajdujemy ‘Dassault Systemes SolidWorks’ (jeśli go tam nie ma należy odnaleźć plik sldworks.exe w ścieżce instalacyjnej SOLIDWORKS: C:\Program Files\SOLIDWORKS Corp\SOLIDWORKS). Następnie rozwijamy ‘Wybierz preferowany procesor graficzny dla tego programu i wybieramy „Procesor NVIDIA o dużej wydajności”. W sekcji ‘Określ ustawienia dla tego programu’ odnajdujemy ‘Tryb zarządzania energią’ i wybieramy „Preferuj maksymalną wydajność”.

Rys. 10. Panel sterowania NVIDIA II

Po aktualizacji systemu Windows warto sprawdzić, czy powyższe ustawienia nie zostały zmienione, aby poprawić je jeszcze przed rozpoczęciem pracy w SOLIDWORKS.