Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie studentów Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej. Ich projekt LEM BULLET zajął 3 miejsce w klasyfikacji generalnej spośród ponad 30 zgłoszonych zespołów z całego świata! Serdecznie gratulujemy!
O tym, czym jest LEM (Lekki Motocykl Elektryczny), pisaliśmy już na naszych łamach np. tutaj.
Zawody w Barcelonie cieszą się dużą popularnością wśród uczelni technicznych. Zamierzeniem organizatorów, Smart Moto Challenge Association z Barcelony, jest umożliwienie studentom pracy w prawdziwym projekcie mającym na celu stworzenie lekkiego elektrycznego motocykla. Założeniem konkursu jest praca w zespole, uzyskanie konkretnego rozwiązania dla zadanego celu, zaangażowanie najnowszych technologii oraz predykcja marketingowa. Współpraca nauki z przemysłem jest naturalną konsekwencją tych działań. Projekty mają szanse wejść do produkcji.
W edycji 2016 konkursu tematem zmagań było skonstruowanie pojazdu usprawniającego mobilność służb mundurowych w miastach i spełniającego wymagania UE (L1E lub L3E).
Jury konkursu oceniało nie tylko funkcjonalność motocykli, lecz również biznes plan oraz szczegóły techniczne. Konkurencje dynamiczne polegały np. na testach sprawnościowych, na przyspieszenie oraz na wyścigu długodystansowym.
Studenci Politechniki Wrocławskiej zdobyli drugie miejsce w kategoriach dynamicznych (wyścigi) oraz drugie miejsce w konkurencjach statycznych (design, biznesplan).
LEM BULLET jest lżejszy od swoich LEM-owych poprzedników z wcześniejszych edycji konkursu, gdyż waży jedynie 70 kg. Silnik o mocy 6 kW rozpędza motocykl do prędkości 100 km/h w mniej niż 6 sekund. Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć, to 120 km/h. Na jednej baterii może przejechać 100 km. Wyposażony jest w tarcze osłaniające jego konstrukcję, które mogą służyć jako osłona dla policjanta np. przed gradem kul. Specjalna aplikacja, w którą został wyposażony LEM BULLET, poinformuje policjanta o włamaniu czy konieczności podjęcia interwencji.
Trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji na 30 startujących zespołów to naprawdę świetny wynik. Jesteśmy dumni – tym bardziej, że mieliśmy przyjemność poznać ten młody ambitny zespół konstruktorów. Studenci Koła Naukowego wzięli udział w szkoleniu z oprogramowania SOLIDWORKS prowadzonym przez SOLIDEXPERT.
Inne projekty, którymi zajmuje się Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej to projekt Pierwszego Polskiego Pojazdu Autonomicznego, czy Zero Emission Car (ZEC) – projekt pierwszego na świecie pojazdu elektrycznego do driftu.
Życzymy kolejnych sukcesów!