Program CAMWorks jest modułem CAM ściśle zintegrowanym z programem SOLIDWORKS, który przeznaczony jest do przygotowywania procesu obróbki, wcześniej zaprojektowanych detali. Pozwala on na opracowywanie i symulowanie pełnego procesu wykonania detalu na maszynach CNC. Dzięki zaawansowanym funkcjom automatycznego rozpoznawania geometrii oraz w pełni edytowalnej Bazie Wiedzy proces ten jest prosty i intuicyjny.
Technologiczna Baza Wiedzy, w którą wyposażony jest CAMWorks zawiera wiele wariantów obróbek oraz strategii, dzięki którym jesteśmy w stanie sprawnie programować maszyny CNC. Posiada ona również bibliotekę zdefiniowanych narzędzi, co daje nam możliwość stworzenia własnego magazynu wyposażonego w narzędzia, które rzeczywiście wykorzystujemy na naszych maszynach. Występuje również możliwość przypisania im parametrów obróbkowych, przy których zalecana jest ich praca.
Wśród producentów narzędzi, które z powodzeniem możemy definiować i używać podczas programowania obróbki w CAMWorks jest Grupa Ceratizit. Producent ten jest kompleksowym dostawcą w obszarze obróbki skrawaniem oraz jednym z liderów zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie materiałów narzędziowych. Firma ta od kilku dziesięcioleci zajmuje się metalurgią proszków opanowując do perfekcji proces produkcji węglika spiekanego, od proszku do gotowego narzędzia skrawającego. Ceratizit produkuje ponad 130 gatunków węglików, różniących się składem i właściwościami, w skutek czego, produkowane narzędzia spełniają oczekiwania klientów z różnych gałęzi przemysłu. Węglik jest materiałem charakteryzującym się niezwykle wysoką trwałością i odpornością na działanie wysokich temperatur. Pozwala to nie tylko opracowywać narzędzia specjalne do specyficznych zastosowań, ale także oznacza, że pełen asortyment standardowych narzędzi wykorzystywanych na co dzień dostępny jest natychmiast.
Przygotowaliśmy dla Państwa obszerną bazę narzędzi frezarskich Ceratizit, którą każdy może zaimportować do swojej Technologicznej Bazy Danych i z ich wykorzystaniem stworzyć własny magazyn narzędziowy, który następnie posłuży do programowania obróbki różnego typu.
Co najważniejsze, każde narzędzie ma swój rzeczywisty odpowiednik, z zakupem którego nie ma żadnych problemów. Wszystkie dodane przez nas pozycje łatwo można odnaleźć w katalogu bądź na stronie internetowej producenta, ponieważ opisy narzędzi zawierają ich numery katalogowe. Dodatkowo na terenie naszego kraju działają firmy współpracujące i tworzące grupę Ceratizit jak WNT, którzy również zajmują się dystrybucją omawianych narzędzi.
Nasza baza zawiera większość oferowanych przez tego producenta narzędzi, których grupy wymieniono poniżej:
- Pogłębiacze stożkowe
- Wiertła
- Rozwiertaki maszynowe
- Frezy trzpieniowe płaskie
- Frezy trzpieniowe z czołem kulistym
- Frezy trzpieniowe z zaaokrąglone
- Frezy kształtowe do zaokrągleń naroży
- Frezy do dwustronnego zatępiania ostrych krawędzi
- Gwintowniki maszynowe
- Głowice frezarskie
Definicja narzędzia w Technologicznej Bazie Danych (prawa strona poniższego rysunku) jest całkowicie zgodna pod względem wymiarów i opisu jego odpowiednika z katalogu producenta (strona lewa poniższego rysunku).
Importowanie bazy Ceratizit
W celu zaimportowania naszej bazy Ceratizit należy:
1. Pobrać plik bazy z naszej strony klikając na poniższy baner
2. Przenieść pobrany plik do folderu Technologicznej Bazy Danych, którego lokalizacja znajduje się zazwyczaj pod następującą ścieżką: C:\CAMWorksData\CAMWorks2020x64\TechDB
3. Uruchomić aplikację Technologicznej Bazy Danych
4. Przejść zakładki Ustawienia
5. Wybrać jedną z dwóch opcji:
a) Połącz bazę danych
Wybór tego sposobu spowoduje przełączenie się z dotychczasowej bazy danych na tą zawierającą bibliotekę narzędzi Ceratizit. Zapisane przez nas dotychczasowe narzędzia, strategie, maszyny przestaną obowiązywać, jednak nie zostaną one w żaden sposób utracone. Do poprzednich ustawień można powrócić ponownie przełączając się na dotychczas wykorzystywany plik z wcześniejszą bazą – TechDB.
Należy wskazać lokalizację pliku i go załadować.
b) Importowanie bazy danych
Z wykorzystaniem opcji Importu doprowadzimy do połączenia się dwóch baz w jedną. Wszystkie dotychczas utworzone przez nas narzędzia, strategie i maszyny pozostaną, a nasza biblioteka narzędzi pozostanie rozbudowana o narzędzia firmy Ceratizit.
W tym przypadku zaleca się stworzenie kopi zapasowej dotychczas wykorzystywanego pliku Technologicznej Bazy Danych.
Należy wykonać kroki opisane w punkcie a).
Następnie przejść do interesującej nas grupy narzędzi np. Frez płaski.
Kolejny krok to eksport danych z tabeli do zewnętrznego pliku. W tym celu należy kliknąć w prawym górnym rogu tabeli na ikonę „Więcej” i wybrać opcję „Eksport – .CSV (wszystkie pola)”.
Dla każdego rodzaju narzędzia należy powtórzyć powyższy eksport.
Następnie należy połączyć się z Bazą Wiedzy ponownie wykonując kroki z punktu a).
W celu zaimportowania danych należy przejść do odpowiedniej grupy narzędzi i wybrać opcję „Importuj – .CSV (wszystkie pola)”.
6. Od tego momentu możemy programować obróbkę z wykorzystaniem narzędzi Ceratizit!
Dzięki posiadanej bazie Ceratizit mamy możliwość testowania danego narzędzia w programie CAMWorks pod względem programowania obróbki oraz generowanych do niego ścieżek jeszcze przed jego zamówieniem u producenta. Narzędzia wykorzystywane w CAMWorks, są zdefiniowane na podstawie rzeczywistych narzędzi, które dla wszystkich są ogólnodostępne.