SOLIDWORKS World 2018 – dzień III

HomeAktualnościWydarzenia

SOLIDWORKS World 2018 – dzień III

Ostatni dzień konferencji SOLIDWORKS World 2018 już za nami! W trakcie 3 dnia wydarzenia producent programu mocno skupił się na społeczności użytkowników programu oraz prezentacji tego jak oni sami wykorzystują rozwiązania SOLIDWORKS w swoich biznesie. Ostatni sesja generalna konferencji przebiegała w myśl „THINK: NEXT is NOW”. Producent programu tym hasłem przewodnim chciał zaznaczyć, że innowacje często kojarzone z przyszłością dzieją się już teraz na naszych oczach. Najlepszym tego przykładem są zaprezentowane podczas trzeciego dnia historie firm tworzących innowacyjne rozwiązania przy wykorzystaniu produktów z portfolio Dassault Systemes. Koniecznie sprawdźcie co działo się tego dnia SOLIDWORKS World 2018.

Certyfikacja SOLIDWORKS – sposób potwierdzenia umiejętności projektowych

Ostatnia sesja generalna konferencji rozpoczęła się wystąpieniem Mike’a Puckett, który nawiązał do programu certyfikacji SOLIDWORKS. Wspomniana certyfikacja prowadzona jest już nieprzerwanie od 20 lat. Dostarcza ona zarówno klientom jak i dystrybutorom programu możliwość potwierdzania swoich umiejętności technicznych SOLIDWORKS z wybranej tematyki. Aktualnie, klienci, którzy posiadają subskrypcję SOLIDWORKS mogą podchodzić do certyfikacji w ramach 15 różnych tematów. Dystrybutorzy programu mają możliwość zdobycia 41 różnych certyfikatów znajomości SOLIDWORKS.

Poniżej prezentujemy ogłoszone zmiany w obszarze certyfikacji:

 • Certyfikat CSWP został zaktualizowany o nowe zadania, modele i interfejs programu. Jest to już 5-ta w historii wersja egzaminu, która od tego momentu dostępna jest dla wszystkich osób, które chcą podejść do certyfikacji CSWP
 • Dodano do portfolio certyfikatów zupełnie nową pozycję. Od teraz można podejść do certyfikacji Mold Making Professional, która potwierdza umiejętność projektowania form w SOLIDWORKS
 • Przygotowano certyfikację z tematyki Additive Manufacturing Associate. Możliwość do jej przystąpienia zostanie udostępniona w kwietniu

Klienci SOLIDWORKS oraz ich innowacyjne produkty

W dalszej części sesji na scenie pojawił się Kishore Boyalakuntla, który zaprezentował blok poświęcony wykorzystaniu produktów Dassaul Systemes przez prawdziwych klientów firmy. Jak wspomniał mężczyzna, konferencja SOLIDWORKS World to święto użytkowników programu oraz miejsce, w którym mogą zaprezentować swoje osiągnięcia, również te związane z wdrożeniem rozwiązań SOLIDWORKS.
Szansę na prezentację swojej idei miała firma ARRIVO, która zajmuje się opracowaniem swego rodzaju platform transportujących samochody osobowe. Platformy zostały zaprojektowane tak, aby eliminować ruch na drogach, transportując pojazdy z prędkością do 200 mil na godzinę.  Platformy mają stanowić nową, bezproblemową warstwę transportową, która integruje się z istniejącymi drogami oraz miejskim metrem. System wykorzystuje tylko energię elektryczną do napędzania pojazdów oraz lewitację magnetyczną, aby unosić pojazdy przy dużych prędkościach. Rozwiązanie ARRIVO jest odpowiedzią na problem korków w miastach, ma znacznie skrócić czas potrzebny na przemieszczenie się z jednego punktu do drugiego. Co więcej, ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, ograniczając szanse wypadków do minimum. Idea platform transportujących ARRIVO powstała przy wykorzystaniu platformy 3DExperience – Catia (wykorzystuje ona tą samą technologię co SOLIDWORKS xDesign).

SOLIDWORKS 3DEXPERIENCE PLM Services

W dalszej część przybliżono ideę nowego rozwiązania SOLIDWORKS 3DEXPERIENCE PLM Services, o którym mieliśmy okazję usłyszeć podczas pierwszego dnia konferencji. Wspomniane rozwiązanie dostarcza nam usługi projektowania, inżynierii i procesów biznesowych realizowanych w chmurze. Ze względu na elastyczność produktu i szerokość portfela, korporacje o dowolnej wielkości i wymaganiach biznesowych mogą być wspierane przez to rozwiązanie. W odróżnieniu od innych rozwiązań PDM i PLM dostępnych na rynku, SOLIDWORKS 3DEXPERIENCE PLM Services wymaga minimalnej ilości pracy i zapewnia najbardziej zaawansowane możliwości na rynku. Rozwiązanie zapewnia niedrogi system zarządzania danymi i cyklem życia oraz nie wymaga inwestycji we własną infrastrukturę sprzętową. Dostęp do SOLIDWORKS 3DEXPERIENCE PLM Services otrzymamy z poziomu SOLIDWORKS (odpowiednia wtyczka) lub bezpośrednio z przeglądarki internetowej (SOLIDWORKS xDesign). Program beta testów rozwiązania planowany jest w drugiej połowie roku.

Optymalizacja topologii – nowości

Podczas zeszłej edycji SOLIDWORKS World 2017 zaprezentowano nowy typ badania dostępny w SOLIDWORKS Simulation 2018, czyli badanie topologii. Badanie to obejmuje nieparametryczną optymalizację topologii części. Zaczynając od maksymalnej przestrzeni projektu (co oznacza maksymalny dopuszczalny rozmiar dla danego komponentu) i uwzględniając wszystkie zastosowane obciążenia, umocowania i ograniczenia produkcyjne, optymalizacja topologii wyszukuje nowy układ materiału w obrębie maksymalnej dozwolonej geometrii poprzez redystrybucję materiału. Zoptymalizowany komponent spełnia wszystkie wymogi mechaniczne i produkcyjne. Dzięki badaniu topologii można ustalić cel projektowy, aby znaleźć najlepszy współczynnik wytrzymałości do wagi, ograniczyć masę lub zmniejszyć maksymalne przemieszczenie komponentu. Wprowadzenie tego typu badania było bardzo dużym udogodnieniem dla wielu firm. Jedną z nich była firma Tarso Marques Concepts która na co dzień zajmuje się projektowaniem motocykli. Właściciel firmy, Tarso Marques przyznał, że kiedy po raz pierwszy zaczął projektować, jego wstępne szkice nie były idealne, co utrudniało wyjaśnianie jego pomysłów klientom i zespołowi, a modelowanie ich z gliny było zbyt czasochłonne. Na szczęście wdrożenie SOLIDWORKS zmieniło całkowicie etap projektowania koncepcji motocykla. Teraz o wiele łatwiej i szybciej można zamodelować swoją wizję. Po utworzeniu części,  projektanci firmy skupiają się na ich wydajności. Z pomocą przyszła im nowa funkcja optymalizacji topologii w SOLIDWORKS Simulation. Dzięki niej tworzone części są mocniejsze, lżejsze i  zapewniają wysoką wydajność.

Przy okazji prezentacji firmy, ogłoszono nowości jakie zostaną wprowadzone w ramach SOLIDWORKS Simulation 2019. Od tej wersji tworząc nowe badania topologii będzie można uwzględnić takie powiązania jak:

 • Naprężenia
 • Współczynnik bezpieczeństwa
 • Częstotliwość

Zarządzanie danymi rozproszonymi na przykładzie firmy ENVE

W dalszej część konferencji zaprezentowano wykorzystanie rozwiązania SOLIDWORKS Manage na przykładzie firmy ENVE. ENVE Composites to firma zajmująca się projektowaniem i produkcją wysokowydajnych komponentów rowerowych z włókna węglowego dla wymagających rowerzystów na całym świecie.

ENVE Composites wykorzystuje SOLIDWORKS od momentu powstania czyli od 2007 roku. W wyniku swojego rozwoju i rosnącego portfolio projektów produktów, w 2012 roku firma wdrożyła rozwiązanie SOLIDWORKS PDM Professional. Teraz firma jest na etapie wdrażania nowego rozwiązania SOLIDWORKS Manage w celu usprawnienia procesów i zarządzania danymi produkcyjnymi. Pierwszym procesem, którym ENVE będzie się zajmować przy pomocy SOLIDWORKS Manage, jest tworzenie listy materiałowej dla produkcji (BOM). Niezbędne dane zostaną pobrane ręcznie przy użyciu rozłączonych arkuszy kalkulacyjnych Excel, a następnie wprowadzone do zintegrowanego procesu, który łączy dane CAD z przechowalni SOLIDWORKS PDM Professional i informacje produkcyjne w jeden plik dostarczany na produkcję. ENVE planuje w przyszłości rozszerzyć wykorzystanie oprogramowania SOLIDWORKS Manage o możliwość śledzenia rozwoju projektów nowych produktów, importowania i eksportowania danych za pomocą systemu ERP, a nawet tworzenia zamówień części zamiennych.

MAKO – projekt elektrycznej deski do surfowania

W związku z tym, że 3-ci dzień SOLIDWORKS World 2018 obfituje w prezentację historii sukcesu samych klientów SOLIDWORKS, firma MAKO miała możliwość wystąpienia na scenie. MAKO to producent innowacyjnych desek do surfowania, które zasilane są 12-konnym silnikiem elektrycznym. Co więcej, produkt jest już dobrze znany uczestnikom konferencji, gdyż był inspiracją do stworzenia intro tegorocznej edycji SOLIDWORKS World 2018, w której sam wystąpił.

Przedstawiciel firmy, Gilo Cardozo miał okazję przybliżyć historie początków powstawania projektów deski. Były to szkice odręczne, które były czasochłonne i nie dawały możliwości wizualizacji opracowanego projektu w czasie rzeczywistym. W wyniku tego Cardozo własnoręcznie musiał tworzyć projekty z gliny, które następnie stanowiły bazę wyjściową do wprowadzanych zmian. Z chwilą wdrożenia w firmie SOLIDWORKS proces projektowania desek został znacznie uproszczony i skrócony. Program pozwala designerom na natychmiastową wizualizację przygotowanego projektu oraz bezpośrednie wprowadzanie zmian w konstrukcji i designie deski.

Konkurs Model Mania

Tradycją już każdej konferencji SOLIDWORKS World jest organizacja konkursu Model Mania, który sprawdza umiejętności projektowania uczestników wydarzenia na czas. Konkurs prowadzony jest nieprzerwanie od 19 lat i wymaga od uczestników nie tylko dokładnego odwzorowania modelu dostarczonego na rysunku 2D, ale również wprowadzenie określonych zmian w konstrukcji i przygotowania prostego badania zaprojektowanego elementu.  Mark Schneider po raz kolejny zaprezentował rysunki konkursowej, 19-stej edycji konkursu oraz listę zwycięzców.

Wykorzystanie SOLIDWORKS w branży filmowej

Trzeci dzień konferencji należał do gości specjalnych Josepha Hiura oraz Roberta Andrew Johnson, którzy mieli okazję zaprezentować wykorzystanie SOLIDWORKS w branzy filmowej. Jak się okazuje został on wykorzystany do zaprojektowania elementów scenografii filmów z wielkiego ekranu. Program wykorzystany był przy realizacji takich filmów jak: Pasażerowie, Transformers 3, Tron: Dziedzictwo, Strażnicy Galaktyki, Niepamięć.

Nowości SOLIDWORKS 2019

Przedostatnia część konferencji należała do nowości SOLIDWORKS 2019. Uczestnicy wydarzenia mieli okazje poznać kilka nowości, które planowane są w wersji SOLIDWORKS 2019. Poniżej prezentujemy listę:

Podział siatki

 • Tworzenie szkiców na przecięciu siatki i płaszczyznach przecięcia
 • Dokładne lub przybliżone szkice
 • Wynikowe szkice i płaszczyzny grupowane w jednym folderze w drzewie Feature Manager

Grupowanie wiązań według statusu

Podgląd komponentu:

 • kilka komponentów
 • zsynchronizowany widok rotacji
 • powiązane komponenty

Blokowanie obrotu dla wiązań koncentrycznych komponentów z  Toolbox

Znaczne upraszczanie geometrii złożenia:

 • precyzyjna kontrolna nad upraszczanymi elementami
 • doskonałe do ogólnych rysunków poglądowych
 • świetne rozwiązanie dla ochrony własności intelektualnej

Podsumowanie

W ostatniej części sesji generalnej wystąpił CEO SOLIDWORKS – Gian Paolo Bassi, który podsumował konferencję oraz podziękował za uczestnictwo. Zdradził również lokalizację kolejnej edycji SOLIDWORKS World – odbędzie się ona w Dallas w Texasie. Do zobaczenia za rok!