SOLIDWORKS Electrical – Samouczki

HomeRozwiązaniaElektryka

SOLIDWORKS Electrical – Samouczki

Pierwszy dzień pracy z oprogramowaniem SOLIDWORKS Electrical dla nowego użytkownika może okazać się nie lada wyzwaniem. SOLIDWORKS Electrical Schematic pomaga oswoić się z interfejsem poprzez wbudowany panel samouczków. Korzystanie z takiego panelu jest zupełnie darmowe i dostępne zaraz po zainstalowaniu programu.

Uruchomienie Panelu samouczków

1. Aktywacja panelu w programie

Aby rozpocząć korzystanie z panelu samouczków należy przejść na kartę Widok na pasku menu a następnie w obszarze panelów dokowalnych aktywować Panel samouczków.

2. Korzystanie z Panelu samouczków

Po aktywowaniu panelu w programie, samouczki znajdziemy w panelu bocznym interfejsu, gdzie znajduje się również panel zasobów czy też właściwości.

W panelu znajdziemy krótki wstęp opisujący cały program samouczków:

„Celem tego programu jest zaznajomienie użytkownika z aplikacją SOLIDWORKS Electrical za pomocą zestawu prostych ćwiczeń umożliwiających utworzenie projektu. Ćwiczenia te umożliwiają skorzystanie z większości funkcji oprogramowania. Wszystkie ćwiczenia można wykonywać indywidualnie, jednak najlepiej postępować zgodnie z podaną kolejnością. Większość ćwiczeń opiera się na poprzednich. Ćwiczenia można pobrać klikając odpowiednie łącze.”

W kolejnej części znajdziemy wszystkie etapy ćwiczeniowe w programie samouczków.

Plan programu samouczków:

 1. Rozpakowanie środowiska
 2. Tworzenie projektu
 3. Zarządzanie lokalizacjami, tworzenie synoptyki, lista kabli
 4. Wstawianie przewodów, wstawianie symboli, przydzielanie części producenta
 5. Obsługa obiektów, wstawianie Black boxów, tworzenie makr, kopiuj/wklej, zamienianie miejscami zacisków, wstawianie zacisków
 6. Tekst wielojęzyczny, kierunki źródło – miejsce docelowe, numerowanie potencjałów, okablowywanie i edytowanie listew zaciskowych
 7. Części producenta
 8. PLC
 9. Raporty
 10. Widok szafy 2D
 11. Zarządzanie poprawkami
 12. Zarządzanie arkuszami rysunkowymi
 13. Zarządzanie symbolami

Aby rozpocząć wybrane ćwiczenie należy kliknąć odpowiedni numer ćwiczenia. Po uruchomieniu pojawi się okienko zawierające szczegółowy opis etapu oraz hiperłącza, skąd można pobrać cały projekt, na którym będzie wykonywany dany etap, a także dokument PDF przedstawiający wykonywane kroki.

Po każdej instrukcji do ćwiczenia znajduje się filmik przedstawiający jak krok po kroku wykonać zadanie.

Po kliknięciu na filmik zostaniemy przeniesieni do przeglądarki internetowej, gdzie nagranie zostanie odtworzone.

Program samouczków powinno się realizować w kolejności od pierwszego do ostatniego. Po każdym wykonanym etapie można przechodzić do następnego zadania klikając w „Następne ćwiczenie”

Samouczki przeznaczone są dla nowych użytkowników. Dzięki nim można nauczyć się korzystania z podstawowych narzędzi, można łatwo zrozumieć interfejs programu oraz nabyć umiejętność intuicyjnego poruszania się w nim.

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu pomoc@solidexpert.com.