– jest modułem pozwalającym na zaprojektowanie konstrukcji składającej się z elementów spawanych z tego samego lub różnego materiału. Praca odbywa się z poziomu pojedynczej części na wielu obiektach w oparciu o szkic 2D bądź 3D. Na wybranym szkicu nakładamy człony konstrukcyjne. Człony te możemy grupować, dodawać do nich wzmocnienia, zamykać końce oraz użyć wiele innych narzędzi, które pozwolą nam odzwierciedlić w pełni nasz projekt.
W przypadku gdy zabraknie nam pożądanego profilu konstrukcji spawanej w bardzo szybki i prosty sposób możemy dodać go do bazy i możemy to zrobić na dwa sposoby:
- Pierwszym z nich jest skorzystanie z gotowych bibliotek, które możemy pobrać z pozycji „Zawartość SOLIDWORKS” – w tym celu należy otworzyć bibliotekę projektu i przejść do pozycji „Weldments”:
Rys. 1.
Następnie pobieramy interesującą nas grupę profili klikając CTRL + PPM:
Rys. 2.
Tak pobraną paczkę z profilami należy wypakować i dodać jej lokalizację do Profili konstrukcji spawanych w ustawieniach SOLIDWORKS, tak byśmy mogli z nich korzystać.
Rys. 3.
- Kolejnym sposobem jest utworzenie własnego profilu według standardów obowiązujących w firmie.
- W oparciu o osobne pliki reprezentujące każdy z profili:
- Otwieramy szablon części i rysujemy przekrój profilu (w tym miejscu możemy dodać do danego profilu właściwości dostosowane jak i nadać materiał),
- Zaznaczamy szkic i klikamy: Plik -> Zapisz jako… -> wybieramy typ rozszerzenia jako plik biblioteczny .sldlfp (rys.4.).
Rys.4.
3. Profile tak przygotowane umieszczamy w odpowiedniej strukturze folderów składającej się z (rys.5.):
- Folderu głównego w którym umieszczamy foldery z standardami. Folder ten powinien być wskazany w lokalizacji plików dla profili konstrukcji spawanych (rys.3.).
- Folder z standardem, według którego grupujemy nasze profile.
- Folder określający grupę profili.
Rys.5.
- W oparciu o plik konfigurowalny reprezentujący każdy z profili:
Powtarzamy powyższa procedurę z tą różnicą, że tworzymy konfigurację w danym profilu przed jego zapisem (rys.6.):
Rys.6.
Struktura folderów, w której ten profil powinien się znaleźć wygląda następująco (rys.7.):
- Folder główny, w którym umieszczamy foldery z standardami. Folder ten powinien być wskazany w lokalizacji plików dla profili konstrukcji spawanych (rys.3.).
- Folder z standardem, według którego grupujemy nasze profile.
- Pliki określające grupę profili, a ich konfigurację stanowią kolejne pozycje i rozmiary.
Rys.7.
W przypadku pytań lub problemów prosimy o kontakt – z chęcią pomożemy:
pomoc.solidexpert.com / +48 12 626 06 00