Platforma 3DEXPERIENCE – Czym są role i aplikacje na platformie?

HomeRozwiązania3DEXPERIENCE

Platforma 3DEXPERIENCE – Czym są role i aplikacje na platformie?

Jeśli jesteś nowicjuszem na Platformie 3DEXPERIENCE, możesz nie rozumieć dokładnie, co to jest. Platforma 3DEXPERIENCE to internetowy ekosystem narzędzi i aplikacji, który umożliwia Twojej organizacji optymalizację i zarządzanie cyklem rozwoju produktu. Ponieważ jest to platforma oparta na chmurze, można uzyskać do niej dostęp na dowolnym urządzeniu, które ma dostęp do sieci – nawet smartfon lub tablet!

Każdy projekt realizowany na platformie ma wielu członków zespołu, którzy wnoszą swój wkład w jego realizację na swój sposób. Być może korzystasz już z wielu specjalistycznych narzędzi do zarządzania projektem, takich jak jedna aplikacja do komunikacji i współpracy, jedna do projektowania, jedna do zarządzania danymi i jedna do dokumentacji.

Persony ekosystemu 3DEXPERIENCE

Platforma 3DEXPERIENCE umożliwia współpracownikom projektu łączenie się w jednym, ujednoliconym środowisku w celu komunikowania się, współpracy, projektowania i rozwijania projektu.

Każdy użytkownik ma określone zadania, które musi wykonać w projekcie i może potrzebować grupy specjalistycznych narzędzi do wykonania tych zadań. Platforma 3DEXPERIENCE zapewnia różne role dla każdego typu użytkownika. Dzięki zbiorowi konkretnych aplikacji, można je skonfigurować na dostosowanych pulpitach nawigacyjnych (3DDashboard) i stworzyć swój indywidualny obszar pracy.

Platforma 3DEXPERIENCE – Tworzenie pulpitu nawigacyjnego | Dashboard

Co to jest „rola” na platformie?

Platforma 3DEXPERIENCE została zaprojektowana tak, aby zaspokoić różne potrzeby użytkowników, co można łatwo osiągnąć za pomocą wielu narzędzi i aplikacji dostępnych dla każdego w zespole. W rzeczywistości narzędzi jest BARDZO dużo, a pełna lista może być nieco przytłaczająca. Aby podzielić całą moc platformy opartej na chmurze na bardziej konfigurowalne fragmenty, narzędzia i aplikacje są pogrupowane w mniejsze grupy zwane „rolami”. W zależności od Twojej pracy w konkretnym projekcie możesz wybrać jedną lub więcej „ról”, które mają najlepsze, dedykowane narzędzia i aplikacje do tego, co musisz zrobić.

Innym sposobem myślenia o roli jest tzw. „klucz” dostępu do określonych aplikacji na platformie. Pamiętaj, że wiele z tych aplikacji nie wymaga żadnej lokalnej instalacji, ponieważ działają w chmurze, więc nie przypominają tradycyjnego klucza oprogramowania, który umożliwia pobranie na lokalny komputer. Aplikacje możesz uruchamiać w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu, nie martwiąc się o takie rzeczy, jak wymagania techniczne i systemy operacyjne. Dopóki programy znajdują się w Twojej roli (lub rolach) przypisanych do Twojego profilu online, możesz z nich korzystać!

Co to jest „aplikacja” na platformie?

W skrócie aplikacja to zbiór narzędzi jakie otrzymujemy w ramach konkretnej roli, którą kupujemy. Różne role posiadają różną ilość aplikacji, np. rola Project Planner zawiera tylko 2 aplikacje, natomiast rola Mechanical Designer posiada ich 37. Wróćmy natomiast do aplikacji. Wyobraź sobie, że rola to karta „Arkusz blach” w SOLIDWORKS. W ramach tej karty (roli) masz zbiór operacji (aplikacji), które możesz wykorzystać do projektowania. Proste prawda? 😊

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej nt. ról to zapraszamy do kontaktu!

Natomiast w kolejnym artykule przybliżę Tobie jakie role mogą być przydatne dla poszczególnych członków zespołu.