SOLIDWORKS – Pełna asocjatywność z SIMULIA Abaqus

HomeProjektowanie

SOLIDWORKS – Pełna asocjatywność z SIMULIA Abaqus

SOLIDWORKS Associative Interface (SAI) to dodatek do SOLIDWORKS, który pozwala bezpośrednio przesyłać geometrię 3D z SOLIDWORKS wprost do pre-procesora Abaqus/CAE. W tym artykule przedstawimy jak go poprawnie zainstalować i skonfigurować.

Zaczniemy od przygotowania interfejsu Abaqus/CAE do sparowania z SOLIDWORKS, chociaż kolejność ta jest dowolna. Można bowiem równie dobrze zacząć od instalacji wtyczki.

W pierwszej kolejności uruchom Abaqus/CAE i przejdź do modułu Assembly. Następnie z menu Tools wybierz interfejs CAD, z którym chcesz się połączyć. Oczywiście będzie to SOLIDWORKS.

Teraz ustaw port, po którym Abaqus/CAE ma się komunikować z SOLIDWORKS. Domyślnie będzie to port: 49180.

Obraz zawierający tekst Opis wygenerowany automatycznie

Obraz zawierający tekst Opis wygenerowany automatycznie

Gotowe!

Teraz kolej na instalację Dodatku SAI do SOLIDWORKS. W pierwszej kolejności przejdź na angielski interfejs SOLIDWORKS i uruchom go ponownie Jako administrator.

Obraz zawierający tekst Opis wygenerowany automatycznie

Dalej wybierz Plik->Otwórz i wskaż plik Sw2AbqPlugin.dll dostarczony z SAI. Lokalizacja tego pliku nie jest istotna, chociaż zalecane jest umiejscowienie go w utworzonym podfolderze C:\SIMULIA\SAI w lokalizacji domyślnej instalacji.

Obraz zawierający stół Opis wygenerowany automatycznie

Jeśli proces ten przebiegł pomyślne to w Dodatkach pojawi się dodatkowy składnik Sw2AbqPlugin.

Dalej z menu Tools przejdź do ustawień eksportu do Abaqus/CAE

Obraz zawierający tekst Opis wygenerowany automatycznie

Przypisz odpowiedni port, folder wymiany danych i dodatkowe opcje.

Gotowe!

Wtyczka SAI działa jako swoiste One Button Solution 😉. Przy pomocy jednego przycisku przesyłamy całą strukturę geometryczną projektu do Abaqus/CAE.

SAI automatycznie przenosi komponenty złożenia do sekcji Parts i z ich instancji tworzy Assembly potrzebne do dalszej definicji badania.

Poniżej zestawienie kompatybilności wersji SOLIDWORKS Associative Interface łączących odpowiednią wersją SOLIDWORKS i Abaqus/CAE.

UWAGI:

  • Nie używaj polskich znaków w nazwach plików .sldprt i .sldasm, Abaqus bardzo tego nie lubi
  • Jeśli zobaczyłeś/łaś jeden z poniższych komunikatów to znak, że albo podpinałeś wtyczkę z poziomu polskiego Interfejsu SOLIDWORKS, albo nie uruchomiłeś SOLIDWORKS jako Administrator, albo jedno i drugie 😉