Modelowanie hybrydowe w SOLIDWORKS

HomeProjektowanie

Modelowanie hybrydowe w SOLIDWORKS

Modelowanie hybrydowe to połączenie dwóch sposobów modelowania: modelowania bryłowego oraz modelowania powierzchniowego.

Osobno metody te posiadają pewne ograniczenia. Modelowanie bryłowe działa najlepiej w odniesieniu do kształtów pryzmatycznych i kształtów z płaskimi końcami, ale może być niewydajne i niewygodne. Natomiast modelowanie powierzchniowe jest najskuteczniejszym sposobem tworzenia kolejno poszczególnych ścian, ale sam proces jest często zbyt czasochłonny.

Umiejętne połączenie obu metod może wyeliminować powyższe mankamenty. Wymaga to jednak rozpoznania słabych i mocnych stron obu metod, w kontekście konkretnej sytuacji.

SOLIDWORKS jest rozwiązaniem pozwalającym na wspomniane modelowanie hybrydowe. Zobaczmy jak wygląda to w praktyce. Używając metody modelowanie hybrydowego zostanie zbudowane pudło gitary.

0

W tym celu użyta zostanie przygotowana powierzchnia, odzwierciedlająca opływowy kształt pudła gitary.

458

Powyższa powierzchnia posłuży do modyfikowania poniższej bryły, której kształt został uzyskany, przy użyciu splajnu.

4546

Istnieje kilka sposobów, aby użyć w ten sposób obiektu powierzchniowego:

 1. Wyciągnięcie do powierzchni.
  WPD
 2. Zastąp ścianę.
  489
 3. Usuń ścianę i przytnij powierzchnię.
  AD3
  ad432

Mając na uwadze czas przebudowy pliku to najlepszą metodą jest wyciągnięcie do powierzchni, co prezentuje poniższa tabela.

Bez tytułu

Wyżej wymienione techniki to przykład użycia modelowania hybrydowego przy użyciu oprogramowania SOLIDWORKS. Jednak sposobów na łączenie obiektów bryłowych z obiektami powierzchniowymi jest wiele więcej.

Jeżeli zainteresował Cię temat modelowanie hybrydowego lub masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt.