Dodatek MITCalc dostępny dla SOLIDWORKS daje możliwość obliczenia przekładni zębatych na podstawie danych, które zdefiniowane są przez urządzenia w jakim taka przekładnia ma się znaleźć. Mało kto wie, że MITCalc nie służy jedynie do generowania przekładni zębatych.
Praca z MITCalc
Po uruchomieniu dodatku, otwierany jest on w oknie Excela. W tym miejscu konieczne jest „włączenie zawartości” arkusza Excel, aby móc pracować.
Po włączeniu zawartości otrzymujemy następujące możliwości:
Co znajduje się pod każdą z powyższych pozycji:
1. Przekładnie zębate:
2. Pasy i łańcuchy:
3. Sprężyny:
4. Belki i Wałki:
5. Połączenia:
6. Łożyska:
7. Narzędzia i tabele:
8. Tolerancje i analizy:
9. Płyty i skorupy:
Kolejnym krokiem jest przejście do arkusza konkretnego projektu, w którym znajdują się informacje o projekcie.
W celu wygenerowania wybranego elementu mechanicznego konieczne jest wypełnienie arkusza informacjami nt. projektu, które posiadamy:
Na podstawie dostarczonych danych otrzymujemy jednocześnie informację, czy w projekcie nie ma błędów.
Po wypełnieniu wszystkich sekcji i sprawdzeniu czy otrzymane wyniki dla naszego projektu są satysfakcjonujące, przechodzimy do ostatniego – 20 paragrafu, gdzie możemy wyeksportować nasz model do SOLIDWORKS.
Po wybraniu interesujących nas modeli (przy otwartym programie SOLIDWORKS w tle wraz z szablonem złożenia, według którego model zostanie utworzony):
MITCalc tworzy w SOLIDWORKS model złożenia zaprojektowanej przez nas przekładni wraz z drzewem operacji.
Wszystkie zainteresowane osoby aplikacją MITCalc mogą ją testować za darmo przez miesiąc, aby zapoznać się z nią i jej możliwościami. Wystarczy jednak parę dni żeby stwierdzić, że to doskonałe rozwiązanie!