HomeERP

Zarządzanie danymi projektowymi w oparciu o system PDM oraz ERP. Integracja środowisk CAD 3D/PDM z systemem ERP

Jak w krótkim czasie przenieść projekt w postaci modelu 3D na wartości tabelaryczne wymagane na potrzeby zaplanowania produkcji?

W zasadzie odpowiedź jest bardzo prosta – w postaci listy materiałów (BOM), która jest dostępna praktycznie w każdym programie CAD 3D, a jej wygenerowanie nie stanowi problemu. Jednak czy płaska struktura jest wystarczająca? Czy konstruktor posiada wszystkie niezbędne informacje wymagane na etapie przygotowania produkcji? Otóż nie, ponieważ poza standardowymi atrybutami komponentów wygenerowanymi w systemie CAD 3D jak np.: materiał, masa, opis komponentu, liczba elementów w złożeniu, na etapie przygotowania produkcji BOM produkcyjny jest wzbogacany o dodatkowe informacje jak np.: jednostka miary, indeks materiałowy, kod produktu lub inne atrybuty opisane na kartotece zapasu w systemie ERP. Są to niezbędne dane do przygotowania BOM’ów produkcyjnych, zaplanowania zakupów, przygotowania wydań magazynowych, a w konsekwencji wyprodukowania produktu.

Wg badania „Wyzwania Polskich Przedsiębiorstw w erze industry 4.0” zrealizowanego przez ASD Consulting aż 84% przedsiębiorstw pozyskuje dane produkcyjne ręcznie! Niemal połowa z nich (43%) przetwarza je w postaci cyfrowej. Co czwartą badaną firmę można uznać za analogową, bo nie dość, że dane pozyskuje ręcznie, to jeszcze w sposób papierowy![1]

Co to oznacza w przypadku wymiany danych między zespołem konstrukcyjnym, a produkcją?

Najczęściej dane z jednego systemu do drugiego (np.: CAD/PDM -> ERP) są przekazywane ręcznie, w najlepszym wypadku za pomocą plików przejściowych np.: MS Excel. Takie rozwiązanie jest czasochłonne, a przede wszystkim nie gwarantuje poprawności danych! W celu usprawnienia wymiany danych między zespołem odpowiedzialnym za projekt, a produkcją przygotowaliśmy konektor pozwalający na wymianę danych między systemem SOLIDWORKS / PDM, a systemem ERP (w szczególności MS Dynamics NAV). Działanie programu opiera się na wymianie danych w oparciu o współdzielone bazy danych, dzięki czemu wszyscy użytkownicy będą pracowali na jednym zbiorze danych. Z jednej strony użytkownik SOLIDWORKS ma dostęp do danych zgromadzonych w systemie ERP bezpośrednio w programie, a z drugiej może sprawnie wysłać zweryfikowaną strukturę produktu (BOM konstrukcyjny) do systemu ERP, gdzie następnie zostanie przetworzona na potrzeby przygotowania produkcji.

O tym jak działa MULTIKONEKTOR PDM-ERP opowiedziałem w krótkim wideo. Zachęcam do obejrzenia:

Przydane linki:

  • Strona produktu: https://solidexpert.com/programy/multikonektor/
  • [1] ASD Consulting „Wyzwania Polskich Przedsiębiorstw w erze industry 4.0”: https://asdconsulting.pl/publications/
  • https://czasnaerp.com/rola-danych-w-procesie-przygotowania-produkcji/