SpeedPak jest to konfiguracja tworząca wersję uproszczoną złożenia bądź podzłożenia, bez utraty odniesień. Pozwala na zachowanie ścian, brył, szkiców, krzywych i geometrii odniesienia, które mogą być potrzebne do wyboru (w celu użycia wiązań) lub jak referencja do wymiarowania. SpeedPak upraszcza bez wygaszania. Dlatego też można zastosować konfigurację SpeedPak zamiast pełnego złożenia w złożeniach wyższego poziomu bez utraty odniesień.
W przypadku bardzo dużych i skomplikowanych złożeń użycie SpeedPak może znacznie zwiększyć wydajność pracy w złożeniu i jego rysunku.
Tworzenie konfiguracji SpeedPak
Konfigurację SpeedPak można tworzyć tylko dla złożeń. By to zrobić, wystarczy przejść w zakładkę konfigurację i kliknąć PPM w żądaną konfiguracją którą chcemy uprościć:
Wybrać „Dodaj SpeedPak”. W menedżerze Property Manager funkcji SpeedPak możemy dodać interesujące nas ściany, obiekty, krzywe bądź szkice do których chcemy mieć dostęp. Reszta będzie widoczna jako widomo.
SpeedPak również może zostać stworzony w gotowym złożeniu głównym w celu odciążenia go:
Klikamy na drzewie złożenia w żądany podzespół i wybieramy ”Opcje SpeedPak” wraz z użyciem „Utwórz powiązane SpeedPak”.
Efektem jest odciążenie złożenia głównego i utworzenie konfiguracji wyprowadzonej SpeekPak, która zawiera tylko te ściany, które zostały użyte do powiązania tego podzłożenia z złożeniem głównym:
SpeedPak pozwala na niemożliwe:
Co należy wiedzieć nt. SpeedPak
1. Konfiguracje SpeedPak można z powodzeniem wykorzystywać przy tworzeniu dokumentacji płaskiej. Użyte ściany bądź bryły są możliwe do wyboru jako referencja do wstawienia wymiaru.
- wstawiony widok z wykorzystaniem złożenia/podzłożenia w konfiguracji SpeedPak powoduje, że obraz generowany jest w jakości roboczej (widok taki bazuje na teselacji modelu, którą steruje „jakość obrazu”).
- niektóre funkcje podczas tworzenia dokumentacji płaskiej nie są dostępne dla widoku modelu utworzonego z wykorzystaniem złożenia/podzłożenia w trybie SpeedPak (np. wyrwanie, szczegół z widoku przekroju).
2. SpeedPak jest tylko konfiguracją, więc w każdym momencie można zmienić go na inną konfiguracje.
3. Konfiguracja SpeedPak wymaga aktualizacji – w przypadku modyfikacji podzłożenia należy przeprowadzić aktualizację.
Aktualizacja SpeedPak
1. PPM na wyprowadzoną konfigurację SpeedPak i wybrać „Aktualizuj SpeedPak”
2. PPM na podzłożenie SpeedPak użyte w złożeniu głównym i w „Opcje SpeedPak” wybrać „Aktualizuj Speedpak”.
3. Można skorzystać z opcji auto aktualizacji, która została wprowadzona od 2018 wersji SOLIDWORKS.
Kiedy stosować SpeedPak
- Kiedy w złożeniu głównym posiadamy skomplikowane podzespoły (szczególnie, gdy będą one definiowane za pomocą niewielu wiązań/wymiarów).
- Dla bibliotek/najczęściej używanych złożeń.
- Kiedy musimy udostępnić pliki, ale obawiamy się o utratę IP (intellectual property). Informacje o SpeedPak są zapisywane w pliku złożeniowym, więc pliki składowe nie są potrzebne, gdy udostępniamy złożenie użytkownik końcowy może tylko przeglądnąć geometrię (grafikę) bez jakichkolwiek dodatkowych informacji na temat plików składowych złożenia.
- W przypadku złożeń, które są elementami zakupowymi.
- W przypadku złożeń niemodyfikowanych, często używanych.