Platforma 3DEXPERIENCE – Czym jest aplikacja xShape i jak działa?

HomeRozwiązania3DEXPERIENCE

Platforma 3DEXPERIENCE – Czym jest aplikacja xShape i jak działa?

xShape to fascynujące narzędzie do modelowania w chmurze, dostępne za pośrednictwem Platformy 3DEXPERIENCE. xShape pozwala użytkownikom generować gładkie, dowolne kształty w 3D przy użyciu przepływu pracy, który bardziej przypomina rzeźbienie niż modelowanie CAD. Przy użyciu tradycyjnych mechanicznych narzędzi CAD tworzenie organicznych kształtów może być dość żmudne, choć niektórzy użytkownicy mogą mieć ułatwienie korzystając z dodatku Power Surfacing w SOLIDWORKS. Narzędzia do modelowania powierzchni często wymagają dłuższej nauki i mogą być bardziej czasochłonne. Jednak dzięki xShape proste podejście „pchnij i pociągnij” pozwoli Ci modelować w mgnieniu oka.

Zobacz koniecznie Webinar!

Webinar: Platforma 3DEXPERIENCE – Projektowanie w chmurze czyli rozwiązania xDesign i xShape

 

Jak to działa

Pierwszym krokiem do stworzenia modelu w xShape jest wstawienie prymitywnego kształtu. Jest to początkowy kształt modelu, który zasadniczo jest po prostu gładkim kształtem z powierzchniami podzielonymi w wielu kierunkach. Na zdjęciu poniżej wstawiono element podstawowy prostopadłościenny z 3 podziałami w kierunku Z (w pionie) i 3 podziałami w kierunkach X i Y.

Po wstawieniu prymitywu, przepływ pracy przypomina sztukę modelowania plasteliny. Powierzchnie, krawędzie i wierzchołki modelu można selektywnie wybierać i przeciągać, aby zmienić jego kształt. Powierzchnie można dalej dzielić, aby uzyskać większą kontrolę, a dodatkowe narzędzia mogą być używane do tworzenia pofałdowanych krawędzi lub wyrównywania punktów do linii lub krzywej.

Możliwe jest również zastosowanie symetrii do ciała, dzięki czemu zmiany są zawsze odzwierciedlane w płaszczyźnie centralnej. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod modelowania, do tego modelu nie można dodać określonych parametrów, takich jak wymiary. Nie ma indywidualnych cech budujących ten kształt. Zamiast tego topologia modelu jest po prostu wpychana lub wciągana na miejsce w środowisku podziału.

Modelowanie w chmurze

W xShape modele są tworzone i przechowywane w pełni online. Nie wymaga on instalacji ani numeru seryjnego – po prostu zaloguj się do platformy na dowolnym urządzeniu podłączonym do Internetu i zacznij tworzyć! Bez względu na to czy korzystasz z komputera PC, Mac czy tabletu, możesz wykorzystać metodę do modelowania z podziałem (SUB-D).

Modelowanie w chmurze i zarządzanie danymi to główna zaleta dla zespołów projektowych, które potrzebują elastyczności do pracy w różnych lokalizacjach. Niezależnie od tego czy korzystasz z komputera biurowego, czy domowego laptopa, będziesz mieć natychmiastowy dostęp do aplikacji i wszystkich swoich plików.

xShape i rola 3D Sculptor

xShape jest dostępny tylko za pośrednictwem roli 3D Sculptor na Platformie 3DEXPERIENCE. Jest to celowe działanie z myślą o zespołach projektowych, w których nie każdy członek zespołu może potrzebować dostępu do różnych aplikacji. Na platformie każdemu użytkownikowi przypisuje się role, które zapewniają dostęp do określonych aplikacji.

Dodatkowe aplikacje xApps

Za pośrednictwem Platformy 3DEXPERIENCE dostępne są dodatkowe aplikacje, które zapewniają bardziej wyspecjalizowane narzędzia poza mechanicznym CAD. Te dodatkowe aplikacje wraz z xDesign nazywają się „xApps”. Wszystkie mają znajome środowisko pracy, a użytkownik może przełączać się między aplikacjami za pomocą jednego kliknięcia. Każdy z nich dodaje potężną funkcjonalność, aby sprostać jeszcze bardziej złożonym potrzebom modelowania. Dodatkowe xApps na Platformie 3DEXPERIENCE to: