Cimco CNC CALC – dodatek wspomagający programowanie maszyn CNC

HomeDodatki

Cimco CNC CALC – dodatek wspomagający programowanie maszyn CNC

Programowanie maszyn CNC za pomocą ręcznego pisania komend i opisywania konturów części jest bardzo żmudne i pracochłonne. Stosowanie systemów CAM dla niektórych przedsiębiorstw może być na pewnym etapie nieosiągalne ze względu m.in. na koszt zakupu i wdrożenia takiego oprogramowania. Jednak jest rozwiązanie, które jest stosunkowo tanie oraz posiada olbrzymie możliwości usprawniające tworzenie programów CNC. Jest nim właśnie Cimco CNC CALC.

Występuje on jako dodatek do powszechnie wykorzystywanego i znanego programu Cimco Edit. Oba rozwiązania dostarczają wiele funkcjonalności pozwalających na szybkie pisanie programów na maszyny sterowane numerycznie.

Cimco CNC CALC pozwala na dodawanie operacji obróbkowych i generowanie ścieżek dla części przedstawionych na plikach 2D dla frezarek i tokarek CNC. Gotowe pliki (np. DXF) można wczytać do programu jak i samemu je tworzyć, ponieważ program posiada wszystkie niezbędne funkcje CAD, które umożliwiają wykonywanie rysunków 2D. Mając stworzoną geometrię można następnie przejść do definiowania obróbki, której przykłady przedstawiono poniżej.

Frezowanie z CNC CALC:

Dostępne typy operacji:

Operacje z dopiskiem ‘Constant cut’ należą do grupy operacji HSM, które generują trochoidalną ścieżkę składającą się z prostych i łuków, dla której przekrój warstwy skrawanej jest stały. Dzięki takim ustawieniom można stosować agresywniejsze parametry obróbkowe i większe ap.

Poniższe obrazy przedstawiają cały proces generowania kodu sterującego. Od wybrania rodzaju operacji po ostateczną symulację.

Obraz zawierający tekst, monitor, komputer, wewnątrzOpis wygenerowany automatycznie

Frezowanie kieszeni operacją ‘Constant Cut’.

 

Frezowanie gabarytu zewnętrznego.

Poza obróbkami zgrubnymi, kontrowaniami i operacjami punktowymi w CNC-CALC możemy również w szybki sposób programować grawerki.

Obraz zawierający tekst, monitor, komputer, wewnątrzOpis wygenerowany automatycznie

Grawerowanie w CNC-CALC.

Toczenie z CNC CALC:

Dostępne typy operacji:

Cimco CNC-CALC dla toczenia również oferuje wszystkie niezbędne w tym procesie operacje obróbkowe. Pozwoli on przygotować program dla rysunku części od początkowego planowania czoła po ostatecznie odcięcie wykonanego detalu od reszty półfabrykatu.

Poniższe przykłady przedstawiają proces programowania operacji toczenia. Uzyskanie poniższych rezultatów jest możliwe w dosłownie kilku kliknięciach myszą.

Przygotowanie operacji toczenia zgrubnego.

Podobnie jak we wcześniejszych przykładach, dla toczenia CIMCO również dostarcza technologię Constant Cut czyli obróbkę ze stałym przekrojem warstwy skrawanej. Program generuje ścieżki z wejściami po łuku i bez nagłych gwałtownych przejść co wpływa korzystnie na maszynę i wykorzystywane narzędzie.

Toczenie zgrubne Constant Cut.

CIMCO CNC CALC jest dodatkiem, który pozwoli przygotować ścieżki narzędzi dla konturów części. Można stwierdzić, że jest swojego rodzaju oprogramowaniem CAM, który działa na plikach 2D, a kosztuje ułamek wartości topowych systemów CAM. Ta i wiele innych zalet powoduje, że program ten jest dobrym wyborem dla wielu firm, które dopiero zaczynają przygodę z obróbką ubytkową lub na daną chwilę nie potrzebują zaawansowanych systemów, a chcą znacząco przyśpieszyć i ułatwić swoją pracę.