SOLIDWORKS PDM: usługa „Cleaner Service” – czyli kiedy pliki są niszczone?

HomeRozwiązaniaZarządzanie

SOLIDWORKS PDM: usługa „Cleaner Service” – czyli kiedy pliki są niszczone?

W celu oczyszczenia naszej przechowalni SOLIDWORKS PDM ze zbędnych plików lub folderów możemy zastosować dwa rodzaje czynności: usunięcie pliku/folderu lub jego zniszczenie. To, którą z opcji możemy zastosować, jest uwarunkowane uprawnieniami jakie ma dany użytkownik zarówno na poziomie folderu jak i stanu w jakim dany plik się znajduje.

Dobrą praktyką jest nadanie możliwości niszczenia plików wyłącznie wąskiej grupie użytkowników. Powód jest dość oczywisty – usunięte pliki trafiają do kosza w PDM skąd je można odzyskać tak długo, aż nie zostaną zniszczone. Zniszczenie jest permanentne i nie daje żadnej możliwość odzyskania danych.

Z kolei inną dobrą praktyką jest dbanie o ogólny porządek w przechowalni, wliczając w to kosz. Aby wejść do kosza należy otworzyć właściwości konkretnego folderu lub całej przechowalni i przejść do zakładki „Usunięte elementy”. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli nigdy nie niszczyło się plików, to wylistowanie wszystkich plików w koszu może potrwać dłuższą chwilę.

pdm1

Dobrze jest ustalić w firmie okres, po którym wyznaczona osoba lub osoby niszczą pliki znajdujące się w koszu. Przykładowo, pliki starsze niż rok będą niszczone. Takie działanie pozwoli zadbać o zwolnienie niepotrzebnie zajmowanego miejsca na dyskach Serwera Archiwum PDM oraz może wpłynąć na ogólną poprawę wydajności.

W momencie, gdy potwierdzimy, aby dane pliki zostały zniszczone, nie ma już możliwości ich odzyskania! Nie oznacza to jednak, że pliki te są od razu fizycznie usuwane z Serwera Archiwum PDM. Oto dba usługa „Cleaner Service”.

Domyślne ustawienie usługi „Cleaner Service” powoduje rozpoczęcie czyszczenia zniszczonych plików codziennie o godzinie 3:00. Można jednak ten harmonogram zaplanować inaczej. Należy pamiętać, że jeśli Serwery PDM w czasie zaplanowanego startu uruchomienia usługi są wyłączone, to żadne pliki nie zostaną fizycznie zniszczone na Serwerze Archiwum.

UWAGA: ZMIANY W REJESTRZE SYSTEMU SĄ WPROWADZANE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
ZALECANE JEST WYKONANIE KOPII ZAPASOWEJ REJESTRU PRZED WPROWADZENIEM ZMIAN.

  1. W celu zmiany harmonogramu uruchamiania się usługi „Cleaner Service” należy zalogować się na Serwerze Archiwum PDM oraz przejść do rejestru Windows. Rejestr należy uruchomić jako administrator.

pdm2

  1. Przejść do klucza: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\SolidWorks\Applications\PDMWorks Enterprise\ArchiveServer\Vaults\<NazwaPrzechowalni>

pdm3

  1. Utworzyć nowy ciąg o nazwie „CleanerSchedule” oraz wprowadzić wartość opisującą termin uruchomienia się usługi „Cleaner Service” według schematu Minuta Godzina Dzień-Tygodnia (poniżej więcej informacji).Przykładowo wartość „0 1 1” oznacza, że usługa będzie uruchamiana w każdy poniedziałek o godzinie 1:00.

pdm 1

  1. Po zastosowaniu zmian należy zrestartować usługę serwera archiwum. Czynność tę należy wykonać podczas, gdy nikt nie pracuje w przechowalni PDM.

pdm5

Format schematu:

Minuta – wartości od 0 do 59, gdzie 0 to pełna godzina
Godzina – wartości od 0 do 23, gdzie 0 to północ
Dzień-Tygodnia – wartości od 1 do 7, gdzie 1 to poniedziałek

– zastępuje dowolny znak

Przykłady:

0 0 * – uruchom codziennie o północy
15 1 1-5 – uruchom od poniedziałku do piątku o 1:15
0 * * – uruchom codziennie o każdej pełnej godzinie
0 7-17 1-5 – uruchom o każdej pełnej godzinie miedzy 7, a 17 od poniedziałku do piątku

W razie problemów prosimy o kontakt z pomocą techniczną – http://pomoc.solidexpert.com | tel. 12 626 06 00