3D Interconnect – nowy wymiar pracy na innych formatach CAD

HomeRozwiązaniaProjektowanie

3D Interconnect – nowy wymiar pracy na innych formatach CAD

Od wersji oprogramowania SOLIDWORKS 2017 zostało wprowadzone potężne narzędzie do pracy na modelach zapisanych bezpośrednio w natywnych formatach innych programów CAD. Funkcjonalność ta zastępuje tradycyjne metody migracji danych przez zintegrowany przepływ informacji pozwalający na bezproblemową współpracę między innymi programami CAD, a SOLIDWORKS’em. Na czym polega działanie wspomnianej nowości przedstawiliśmy w  artykule oraz filmach dostępnych na końcu wpisu.

Dużym atutem 3D Interconnect jest bogata ilość formatów z jakimi to narzędzie jest wstanie współpracować. W tej grupie znajdują się:

 • CATIA® V5*: .CATPart, .CATProduct (w wersjach V5R8 – 5–6R2016)
 • Autodesk® Inventor: .ipt (w wersjach V6 – V2016), .iam (w wersjach V11 – V2016)
 • PTC®: .prt, .prt.*, .asm, .asm.* (w wersjach Pro/ENGINEER® 16 – Creo 3.0)
 • Solid Edge®: .par, .asm, .psm (w wersjach V18 – ST8)
 • NX™: .prt (w wersjach UG 11 – NX 10)

*możliwość otwierania plików zapisanych w CATIA® V5 jest dostępna tylko dla posiadaczy wersji SOLIDWORKS Premium

Dodatkowo od wersji SOLIDWORKS 2018, narzędzie 3D Interconnect można wykorzystać przy imporcie formatów:

 • STEP, IGES oraz ACIS
 • a od wersji SOLIDWORKS 2018 SP3 – również JT (w wersjach 8.x, 9.x oraz 10.x)

3D Interconnect wspiera pracę z bryłami, powierzchniami i referencjami między plikami oraz pozwala na aktualizacje modelu, w przypadku, gdy ten zostanie zmodyfikowane w innym programie CAD.

 1. Praca na innych formatach w SOLIDWORKS

3D Interconnect pozwala na pracę wprost na innych formatach CAD. W związku z tym otwieranie modelu w programie, odbywa się w taki sam sposób jak otwieranie rodzimych plików SOLIDWORKS’a.

3DI 1

Tak zaczytywane złożenia utrzymują strukturę plików zgodną ze strukturą utworzoną w innych programach CAD.

3DI 2

 1. Aktualizacja zmodyfikowanego modelu

W momencie, gdy oryginalny plik zostanie zmodyfikowany, SOLIDWORKS poinformuje o tym użytkownika, pozwalając na aktualizacje zaimportowanego modelu.

3DI 3

3DI 4

Dzięki takiemu utrzymaniu powiązania między źródłowym plikiem, a zaimportowanym modelem,  konstruktor pracujący w SOLIDOWRKS będzie poinformowany o zmianach dokonanych w modelu.

 1. Uruchamianie narzędzia 3D Interconnect w SOLIDWORKS

W celu uruchomienia nowego narzędzia, należy przejść do Opcji SOLIDWORKS’a oraz w kategorii „Import” zaznaczyć odpowiedni checkbox dla odpowiednich formatów plików, który włącza 3D Interconnect.

3DI 5

Narzędzie 3D Interconnect jest w fazie Beta do wersji 2017 SP 2. Informować o tym będzie charakterystyczna litera β przy ikonie importowanych komponentów.

3DI 6

 1. 3D Interconnect w praktyce!

Poniżej są przedstawione trzy krótkie filmiki pokazujące pracę wraz z narzędziem 3D Interconnect w praktyce.

W pierwszym nagraniu została przedstawiona praca z punktu widzenia jednego użytkownika, skupiając się na funkcjonalnościach SOLIDWORKS’a.

W drugim nagraniu została przedstawiona praca w środowisku wielu użytkowników. Film pokazuję pracę w wielu środowiskach CAD z wykorzystaniem oprogramowania do zarządzania danymi SOLIDWORKS PDM.

W trzecim filmie przedstawiliśmy współpracę plików natywnych formatów innych systemów CAD nie tylko z SOLIDWORKS i PDM, ale również CAMWorks.