Monitor 49” czy to nie za dużo do codziennej pracy konstruktora?

HomeSprzętStacje robocze

Monitor 49” czy to nie za dużo do codziennej pracy konstruktora?

Od tygodnia mam możliwość pracy na monitorze marki DELL o niebagatelnej przekątnej 49”, proporcjach 32:9 i rozdzielczości 5120 x 1440 pikseli. Pierwsze wrażenie? Monitor jest bardzo duży, praktycznie na całą długość zajmuje standardowe biurko. Robi olbrzymie wrażenie, do jego rozpakowania potrzeba dwóch osób albo jednego „strongmana” z długimi rękami!

Obraz zawierający wewnątrz, ściana, stół, sprzęt elektroniczny Opis wygenerowany automatycznie

Podstawowe informacje

  • Wymiary wraz z podstawą: 121.51 cm x 25.26 cm x 45.86 cm
  • Natywna rozdzielczość: 5120 x 1440 przy 60 Hz (proporcje ekranu: 32:9)
  • Czas reakcji: 8 ms (normalny); 5 ms (szybki)
  • Typ matrycy: IPS
  • Współczynnik kontrastu: 1000:1
  • Jasność: 350cd/m2
  • Wsparcie dla Picture by Picture (PBP)

Złącza

Porty i gniazda
źródło: dell.pl

  1. Złącze zasilacza sieciowego
  2. Gniazdo zabezpieczenia przed kradzieżą
  3. Porty HDMI
  4. Wejście DisplayPort
  5. Port USB Type-C
  6. Porty USB do wysyłania danych
  7. Porty USB do odbierania danych
  8. Porty USB do odbierania danych (1 z możliwością ładowania)

Budowa

Monitor podobnie jak pozostali mniejsi bracia od DELL’a jest bardzo dobrze wykonany. Posiada zakrzywiony ekran co poza efektem „wow” ułatwia codzienną pracę. Na bocznych krawędziach matryca ma kilkumilimetrową ramkę. Statyw jest stabilny i pozwala na swobodne dopasowanie wysokości ekranu. Na górnym panelu ekranu znajdują się otwory wentylacyjne generujące ciepło, co niestety da się odczuć przy codziennej pracy.

Obraz zawierający wewnątrz, podłoże, ściana, stół Opis wygenerowany automatycznie

Praca codzienna i ergonomia

Monitor podłączyłem do stacji roboczej DELL 5520, który współpracuje ze stacją dokującą WD15. Oczywiście obraz jest przesyłany w najwyższej dostępnej rozdzielczości, jednak płynność ruchów kursora pozostawiała wiele do życzenia, co w dłuższej perspektywie utrudnia pracę. Ponad to usytuowanie menu start i zegarka wymaga ciągłych „wycieczek” kursora od prawej do lewej strony monitora (oczywiście tu rozwiązaniem może być zmiana usytuowania menu start 😊). Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie dostępnej funkcji – PBP (Picture by Picture), która pozwala na podłączenie dwóch źródeł transmisji sygnału np.: HDMI/DP, HDMI/HDMI, etc., dzięki czemu mamy dwa monitory w jednym. Menu start jest zlokalizowane na środku ekranu, możemy korzystać ze skrótów rozmieszczenia okien na ekranach, wszystko działa płynnie, a z racji tego, że nie ma ramek oddzielających, użytkownik może ustawić okno na środku ekranu.

Pierwotnie miałem obawy, że praca przy tak dużym monitorze będzie mało wygodna, ale zdecydowanie tak nie jest. Już po 15 minutach zakochałem się w wyświetlanym obrazie. Lekko zakrzywiona konstrukcja sprawia, że praca jest naprawdę przyjemna. Dodatkowym atutem jest zwiększone skupienie podczas pracy, bo monitor szczelnie odgradza użytkownika od pozostałej części pokoju.

Jak wcześniej wspomniałem korzystam z włączonej opcji PHD dzięki czemu mam 2 monitory w jednym ale bez ramek, co pozwala swobodnie rozmieszczać okna programów centralnie na środku monitora. Przeglądanie arkuszy kalkulacyjnych, stron internetowych czy z outooka jest kapitalne. Jest naprawdę dość miejsca na wszystkie okna. Windows 10 bardzo dobrze skaluje okna (korzystam dodatkowo z 125% powiększenia). Przy tak dużych gabarytach należy pamiętać, że monitor dość mocno emanuje ciepło co wyraźnie da się odczuć, zwłaszcza jak się siedzi około 40 cm od niego.

Praca w SOLIDWORKS

Użytkownik ma możliwość na dowolne rozplanowanie okna SOLIDWORKS, ale raczej nie wyobrażam sobie pracy na pełnym ekranie bo ciężko go wzrokiem ogarnąć, ale podobnie jak w przypadku programów biurowych użytkownik ma możliwość swobodnego rozplanowania okien (podobnie jak przy pracy na dwóch lub trzech monitorach). Wykorzystując tak duży monitor do pracy w środowisku CAD 3D warto wziąć pod uwagę zakup mocniejszej stacji roboczej.

Inne zastosowania

Hobbystycznie zajmuje się fotografią i wideo i przyznam, że do obróbki zdjęć czy wideo taki monitor to bajka! Wszystkie niezbędne paski narzędzi można swobodnie rozmieścić, nie mówiąc już o swobodnej edycji osi czasu w wideo. Oczywiście znajdą się sceptycy, że nie jest to dedykowany monitor pod profesjonalną obróbkę, ale jak wcześniej napisałem robię to hobbystycznie 😊

Podsumowując

Plusy:

  • Rozmiar! Użytkownik może swobodnie rozmieszczać okna programów.
  • Zakrzywiona konstrukcja sprawia, że monitor nas otacza, co poprawia ergonomię pracy.
  • PHD – możliwość przesyłania do monitora obrazu z dwóch różnych źródeł.
  • Wysoka rozdzielczość.
  • Sprzyja skupieniu się w pracy (odgradza od pozostałej części pokoju) 😊

Wady:

  • Emisja ciepła! Monitor wyrazie się nagrzewa, co delikatnie przeszkadza w pracy.