Problemy z aktywacją SOLIDWORKS – losowe adresy sprzętowe

HomePomoc

Problemy z aktywacją SOLIDWORKS – losowe adresy sprzętowe

Zdarzył Ci się kiedyś problem z aktywacją lub dezaktywacją licencji SOLIDWORKS? Mogło to mieć związek z funkcją losowych adresów sprzętowych w Windows 10!

SOLIDWORKS ID

Aktywacja licencji SOLIDWORKS przypisana jest do nazwy oraz ID komputera. ID komputera generowany jest przez menedżer aktywacji na podstawie parametrów takich jak: dane dysku twardego, adres MAC, parametry pamięci RAM, itp.

Dlatego, gdy zmieni się adres MAC – zmieni się również ID komputera co sprawi, że SOLIDWORKS potraktuje komputer jako nową maszynę. To z kolei wpłynie na brak możliwości uruchomienia SOLIDWORKS, jak również na brak możliwości dezaktywowania licencji.

Dlatego warto mieć na uwadze, że korzystając z losowych adresów sprzętowych możemy zmienić ID naszego komputera, a co za tym idzie może wystąpić problem z aktywacją/dezaktywacją licencji SOLIDWORKS.

Losowe adresy sprzętowe w Windows 10

Windows 10 umożliwia włączenie funkcji generowania losowych adresów sprzętowych podczas łączenia się z sieciami Wi-Fi. Adres MAC urządzenia może być wykorzystany do śledzenia ruchu użytkownika np. w galeriach handlowych. Ze względu na to wielu użytkowników decyduje się na skorzystanie z funkcji generowania losowych adresów sprzętowych.

Możemy skonfigurować ustawienia naszego systemu tak, aby losowe adresy sprzętowe były generowane dla wszystkich sieci, z którymi się łączymy, albo dla konkretnej sieci. Generowanie losowych adresów sieciowych dla wszystkich sieci możemy konfigurować korzystając z ustawień Sieć i Internet, w zakładce ustawień sieci Wi-Fi:

Generowanie losowych adresów sprzętowych da konkretnej sieci możemy ustawić korzystając z Zarządzaj znanymi sieciami: