Jak przywrócić otwieranie plików graficznych w SOLIDWORKS PDM w „Przeglądarce fotografii systemu Windows”

HomeRozwiązaniaZarządzanie

Jak przywrócić otwieranie plików graficznych w SOLIDWORKS PDM w „Przeglądarce fotografii systemu Windows”

Pliki graficzne zapisane w przechowalni PDM otwierają się w aplikacji Paint? Przywróć „Przeglądarkę fotografii systemu Windows” znaną z Windows 7!

Od pewnego czasu otrzymujemy informacje, że domyślna przeglądarka plików graficznych dostarczana wraz z systemem Windows 10 nie dość, że jest nieintuicyjna, to jeszcze nie działa poprawnie w środowisku SOLIDWORKS PDM. Użytkownicy skarżą się, że próba otwarcia pliku graficznego (jpg, png) zapisanego w przechowalni PDM poprzez dwuklik myszką kończy się otwarciem pliku w aplikacji Paint.

Rozwiązaniem na te problemy jest przywrócenie dobrze znanej „Przeglądarki fotografii systemu Windows”. Okazuje się, że wraz z wprowadzeniem systemu operacyjnego Windows 10, w jej miejsce pojawiła się niekoniecznie dobrze dopracowana aplikacja „Zdjęcia”. A co z poprzednią przeglądarką, czy została usunięta z Windows raz na zawsze? Okazuje się, że nie! Jest ona ciągle dostępna w systemie, jednakże trzeba ją „obudzić”, by móc ją używać. W tym  celu będziemy potrzebować konta z uprawnieniami administracyjnymi i 2 minut czasu.

Pierwszym etapem będzie znalezienie przykładowego pliku z rozszerzeniem .jpg, kliknięcie na nim prawym przyciskiem myszki, a następnie wybranie z menu podręcznego Otwórz za pomocą -> Wybierz inną aplikację:

Zrzut1

W okienku Jak chcesz otworzyć ten plik? wybieramy pole Więcej aplikacji, a następnie na samym dole listy wybieramy pole Wyszukaj inną aplikację na tym komputerze. Teraz należy przejść do lokalizacji: C:\Windows\System32\, wybrać z listy rozszerzeń Wszystkie pliki (*.*) i wybrać plik shimgvw.dll. Tak, to „Przeglądarka fotografii systemu Windows”, której szukamy!

Zrzut2

Po wyborze pliku i potwierdzeniu przyciskiem Otwórz otrzymamy komunikat:

Zrzut3

Aby aplikacja mogła być użyta, musimy wykonać jeszcze jedną czynność, a mianowicie umożliwić uruchamianie „Przeglądarki…” w systemie Windows 10. W tym celu należy uruchomić wiersz poleceń jako administrator. Można to zrobić na kilka sposób, najprościej będzie przejść w Eksploratorze Windows do lokalizacji C:\Windows\System32\, znaleźć plik cmd.exe, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszki i wybrać Uruchom jako administrator.

Zrzut4

W oknie wpisujemy poniższą formułę i zatwierdzamy klawiszem Enter:

ftype jpegfile=rundll32.exe C:\WINDOWS\system32\shimgvw.dll,ImageView_Fullscreen %1

Dla plików .png powtarzamy procedurę z tą różnicą, że zamiast frazy jpegfile wpisujemy pngfile.

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak ponowne znalezienie przykładowego pliku z rozszerzeniem .jpg, kliknięcie na nim prawym przyciskiem myszki, następnie wybranie z menu podręcznego Otwórz za pomocą -> Wybierz inną aplikację, W okienku Jak chcesz otworzyć ten plik? wybieramy pole Zawsze otwieraj pliku typu .jpg za pomocą tej aplikacji i wskazujemy nowo dodaną aplikację Podgląd galerii zdjęć. Czynność oczywiście powtarzamy dla pozostałych rozszerzeń.

Zrzut5

Od teraz dwuklik na pliku graficznym, nie ważne czy to z poziomu przechowalni PDM, czy spoza, spowoduje, że zobaczymy tę samą aplikację, co w Windows 7:

Zrzut6