Jak całkowicie odinstalować SOLIDWORKS ze swojego komputera

HomeRozwiązaniaProjektowanie

Jak całkowicie odinstalować SOLIDWORKS ze swojego komputera

W niektórych przypadkach potrzebujemy wykonać kompletną deinstalację SOLIDWORKS, uwzględniając przy tym wszystkie pliki programu oraz klucze rejestru. Kompletne odinstalowanie programu zalecane jest w szczególności w sytuacji, w której instalacja SOLIDWORKS nie została przeprowadzona zgodnie z dobrymi praktykami (ograniczone uprawnienia użytkownika, pracujący w tle program antywirusowy, aktywna kontrola konta użytkownika) lub po prostu komputer zostanie przekazany do osoby, która nie będzie korzystać z SOLIDWORKS – pozwoli to na zwolnienie dodatkowej przestrzeni na dysku twardym. Jeżeli nie planujecie przeinstalować SOLIDWORKS na tym samym komputerze, przed jego odinstalowaniem koniecznie wytransferujcie licencję. Pozwoli to na bezproblemową aktywację programu na innym komputerze. Informację jak prawidłowo transferować i aktywować licencję na komputerze znajdziesz tutaj.

Zanim przejdziemy do kompletnego odinstalowywania SOLIDWORKS musimy upewnić się, że

  • jesteśmy zalogowani na koncie administratora
  • wyłączyliśmy program antywirusowy
  • wyłączyliśmy z poziomu ustawień kontroli konta użytkownika powiadomienia systemu dot. blokady potencjalnie szkodliwego oprogramowanie

Deinstalacji SOLIDWORKS dokonujemy z poziomu Panelu Sterowania -> Dodaj/usuń programy. Klikając pozycję SOLIDWORKS zostanie uruchomiony Menedżer instalacji SOLIDWORKS odpowiedni dla danej wersji programu. Zostaną wyświetlone wszystkie produkty SOLIDWORKS wraz z ich wersją, które mogą zostać odinstalowane. Standardowe odinstalowanie usuwa pliki i foldery produktu SOLIDWORKS. Domyślnie wszystkie produkty SOLIDWORKS dla wybranej wersji są zaznaczone do standardowego odinstalowania, razem z nimi zostanie usunięty  również Menedżer instalacji SOLIDWORKS. W przypadku zachowania, któregoś z produktów, Menedżer instalacji nie zostanie usunięty.

Pod pozycją zaawansowane opcje, mamy możliwość zmiany metody odinstalowania. Klikając przycisk „Zmień”, otrzymujemy dostęp do zaawansowanych opcji. Jesteśmy w stanie zaznaczyć jeden lub kilka z poniższych elementów do usunięcia: Pliki i foldery programu, klucze rejestru i foldery zawierające dane, takie jak SOLIDWORKS Toolbox oraz pliki i foldery z oryginalnej lokalizacji pobrania. Wybranie wszystkich pozycji zapewni nam pełne odinstalowanie SOLDWORKS, czyli usunięcie katalogów, kluczy rejestrów i folderów danych.

Wystarczy teraz wrócić do podsumowania i rozpocząć usuwanie elementów. Po wszystkim możemy cieszyć się w pełni odinstalowanym SOLIDWORKS’em ze swojego komputera oraz zwolnionym miejscem na dysku.