Dobrą cechą oprogramowania komputerowego powinna być możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb użytkownika. Czy to aplikacja do montażu video, retuszu zdjęć, projektowania wnętrz, czy do innych celów – przydatne jest kiedy użytkownik może ingerować w ustawienia i definiować je po swojemu.
C A D – Projektowanie wspierane komputerowo
Dla oprogramowania z rodzaju CAD – (Computer Aided Design) – takie możliwości również stanowią ważny element pracy. Użytkownicy, w znacznej mierze inżynierowie różnych branż, docierają po pewnym czasie do etapu optymalizacji swoich czynności projektowych. Swoje potrzeby i przyzwyczajenia konfrontują z możliwościami programu i wówczas zaczynają własną – już nie standardową – przygodę …
W programie DraftSight jest dostępna funkcja: DOSTOSUJ INTERFEJS – komenda CUSTOMIZE.
Dzięki niej w paru obszarach programu można wprowadzić zmiany, rozbudować operacje, określić makra, zdefiniować skróty klawiaturowe, stworzyć paski narzędziowe.
Edycja ustawień nie powinna stanowić problemu dla użytkowników. Panel sterujący jest prosty w obsłudze. Większość zmian wykonuje się poprzez przeciąganie funkcji wraz z wpisywaniem zwrotów tekstowych.
Polecenia
Definiowanie własnych składni poleceń można zrealizować w jednym miejscu. I to nie tylko polecenia ale i również rozbudowane procedury.
Poniżej przykład dzięki, któremu powstała definicja procedury włączania układu współrzędnych w obszarze roboczym;
Sekwencja brzmi: ^c^cUCSICON;wł; – co można rozbić na dwa fragmenty znaków:
- ^c^c – przerwanie uruchomionych komend. Taki zabieg stosuje się gdy chcemy mieć pewność, że program bez względu na trwające operacje przerwie je i pozwoli na uruchomienie oczekiwanej funkcji. Można również to określić jako rodzaj zabezpieczenia, które ma na celu poprawny przebieg operacji.
- UCSICON;wł – wywołanie komendy dotyczącej układu współrzędnych wraz z opcją włączenia ikony – wł.
Tak zdefiniowana procedura gotowa jest do przypisania do niej symbolu ikony, która umożliwi jej uruchomienie. Od wersji 2022 program umożliwia określenie ikon dla dwóch systemów wyświetlania, jasnego i ciemnego.
Ten prosty schemat na określenie procedury można zastosować do wielu innych operacji. Ważne jest poznanie komendy wraz z opcjami i zwrócenie uwagi czy definiujemy w wersji polskiej czy angielskiej.
Tak utworzone polecenie można przypiąć do własnego paska narzędziowego z wybranymi funkcjami.
Intefejs
Rozbudowa interfejsu pozwala na zmiany w czterech obszarach programu:
1. pasek szybkiego dostępu – zestaw szybkich narzędzi, które dostępne są w lewym górnym narożniku.
2. wstążka – układ kart i paneli obecny w listwie górnej programu.
3. menu – funkcje dostępne w górnej listwie menu dla klasycznego układu interfejsu.
4. paski narzędziowe – układ pasków narzędziowych charakterystyczny dla klasycznego interfejsu.
Na poniższym przykładzie widoczna jest struktura wraz z narzędziami dla interfejsu na wstążce. Użytkownik może definiować elementy w dwóch kategoriach: głównej Karty i podrzędnej Panele.
Akcje myszy
W ramach konfiguracji urządzenia wskazującego użytkownik może skonfigurować mysz komputerową. Dostępne są standardowe zachowania
- Kliknięcie prawym przyciskiem
- Dwukrotne kliknięcie
- Menu podręczne
Propozycja ustawień od autorów programu nie wymaga jakichś dodatkowych zabiegów.
Więcej informacji na temat obsługi myszy komputerowej w programie DraftSight zostało opisane w artykule: https://solidmania.com/draftsight-gesty-myszy-i-przyspieszenie-pracy/
Klawiatura
Skróty klawiaturowe podzielone są na dwie kategorie.
Pierwsza to proste kombinacje klawiszowe w oparciu o klawisze CTRL i SHIFT, które odwołują się do znanych komend wraz z różnymi wariantami, np.: CTRL+N, CTRL+1, CTRL+SHIFT+C, CTRL+G.
Druga postać skrótów jest już bardziej rozbudowana. Wymaga często znajomości wiedzy programistycznej.
Na poniższym przykładzie widoczne są skróty dotyczące wywoływania popularnych widoków na obszar przestrzeni trójwymiarowej: GÓRA, PRZÓD, PRAWA STRONA. Taki zestaw daje swobodę podczas pracy w pełnym trójwymiarze; szczególnie kiedy dochodzi do częstej zmiany widoków.
Pulpit
Możliwość definiowania pulpitu znana jest już dawna w aplikacjach CAD. Zawsze służyła do zapisania wyglądu okien i ustawień programu w oparciu o jego najważniejsze obszary takie jak PASEK NARZĘDZI SZYBKI DOSTĘP, KARTY WSTĄŻEK, PASEK MENU, PASKI NARZĘDZI.
Oprócz tego w oddzielnej kategorii ELEMENTY zebrano dodatkowe funkcje; dla których można określić czy są aktywne w konkretnych ustawieniach.
Poniższy przykład pokazuje, że dla bieżącego profilu okno poleceń będzie aktywne dla wszystkich wczytywanych przestrzenie roboczych.
Podsumowanie
W celu zoptymalizowania pracy w programie DraftSight warto korzystać z możliwości definiowania własnych ustawień. Optymalizacja środowiska pracy przynosi oszczędności w czasie ale i również powinna dawać pewność działania, precyzję oraz poprawną geometrię.
Więcej informacji na temat konfigurowania programu można znaleźć w webinarze: