DriveWorks Xpress – Konfigurator zbiornika

HomeRozwiązaniaProjektowanie

DriveWorks Xpress – Konfigurator zbiornika

Każdy użytkownik posiadający licencję SOLIDWORKS otrzymuje dostęp do darmowego dodatku jakim jest DriveWorks Xpress. Pierwsze kroki w dodatku i sposób tworzenia formularza przedstawiłem w filmie znajdującym się w tym artykule. Teraz chciałbym pokazać Państwu gotowy formularz zbiornika wykonanego w SOLIDWORKS.

Cały zbiornik zaprojektowany został w jednej części, jednak jak widać powyżej lista elementów ciętych zawiera 10 pozycji. Pozwoliło to stworzyć tabelę na rysunku, która także będzie się zmieniać w zależności od sposobu wypełnienia formularza.

Wypełnienie gotowego formularza pozwala na utworzenie nowego modelu zbiornika, który później możemy umieścić w złożeniu np. rurociągu. Użytkownik musi wypełnić następujące pola:

  1. Grubość blachy
  2. Średnica zbiornika
  3. Wysokość zbiornika
  4. Kąt stożka dennicy
  5. Wysokość podpory zbiornika

Podczas tworzenia w konfiguratorze nowej specyfikacji, do nazw plików dodawana jest obliczona przez DriveWorks Xpress objętość zbiornika. Odpowiedzialna jest za to jedna z reguł obliczająca wewnętrzną płaszcza.

Zachęcam do wykorzystaniu DriveWorks Xpress w przypadku tworzenia elementów bibliotecznych jeżeli chcemy je mieć w osobnych plikach. Jak widać na powyższym przykładzie po zaprojektowaniu bazowego modelu i rysunku, małym nakładem pracy możemy wygenerować nowe specyfikacje i zaoszczędzić ogromną ilość czasu, którą moglibyśmy wykorzystać robiąc całkiem nowe modele.

Jeśli ktoś chciałby rozpocząć pracę w darmowym dodatku, do którego już posiada dostęp dzięki licencji SOLIDWORKS – zapraszam do kontaktu!